V okolí Příbrami se dodržuje tento svátek v Bohutíně, Milíně, Tochovicích, Věšíně, Sedlici a řadě dalších spíše menších obcí. Masopustní období trvá od Tří králů do Popeleční středy. V tomto čase lidé hodovali, jedli a pili, aby byli dobře připraveni na následující postní období. To trvalo čtyřicet dní. Maškarní zábava by měla vrcholit v masopustní úterý. To na Příbramsku dodržují v Sedlici a v Bohutíně.

V Bohutíně drží tradici masopustu desítky let. První historický masopust v této obci se konal v roce 1921. Tradičním je masopust v Hornickém muzeu Příbram. Jeho každoroční součástí je průvod masek s hudebním doprovodem a žertovné scénky. Spolupořadatelem je Sbor dobrovolným hasičů Bohutín. Začátek masopustu v Hornickém muzeu Příbram je v sobotu 25. února v 10 hodin v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách. Součástí je také svátek masek ve Vysokém Chlumci, který je pobočkou Hornického muzea Příbram. Začátek průvodu je naplánován na 14. hodinu. Na obě veselice je zvýhodněné vstupné 1 koruna. „Masopust je pro nás předzvěstí začátku turistické sezony v novém roce a těším se na to, co zase připraví za překvapení bohutínští hasiči,“ sdělil ředitel hornického muzea Josef Velfl.

Již tuto sobotu ovládnou masky a převleky také Milín a Svojšice.

„ Minulý rok jsem si prošla masopustem v mých rodných Svojšicích a byl to naprosto skvělý zážitek! Bylo to prvním rokem a přesto měli lidé připravené panáčky, koblihy a uzené. Dokonalá atmosféra sranda s nádechem historie. Z masopustu se stává tradice a tuto sobotu vyjde průvod masek ve Svojšicích podruhé,“ řekla Deníku Kateřina Smolková ze Svojšic.

V Milíně v 15 hodin vypukne masopustní sešlost. Místo a trasa průvodu nejsou zatím známé, tak jak je tomu v Milíně tradicí. Všichni obyvatelé dostanou až těsně před masopustem do schránky pozvánku s potřebnými údaji.

V nedalekých Tochovicích narazíte na průvod převleků v sobotu 3. března. Všichni účastníci se sejdou v 10 hodin. Všichni uvidí vystoupení dětí ZŠ a MŠ Tochovice.
Ti, kteří se chtějí najíst před postním obdobím, čekají jitrnice, jelita, ovárek a další dobroty. Samozřejmostí je průvod masek, soutěže a k tanci zahraje poberounský Třehusk a flašinetář Jan Bondra.

Obyvatele Věšína, Vševil a Jelenců čeká masopust už tuto sobotu 18. února.