VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitelka mateřinky: Nikdy bych neměnila

Příbram /NAŠE ŘEMESLO, ROZHOVOR/- Naše řemeslo. To je seriál Příbramského deníku, který čtenářům každý týden představuje řemeslníka, který má, jak se lidově říká, zlaté české ručičky. Tentokrát jsme se rozhodli malinko vybočit z koleje. Nepůjde o řemeslo jako takové, ale o povolání učitelky v mateřské škole.

3.3.2011
SDÍLEJ:

Lenka Říhová mezi dětmi uprostřed.Foto: Markéta Jankovská

Navštívili jsme školku v Bohutíně a popovídali jsme si s Lenkou Říhovou, která s dětmi pracuje už devětadvacet let.

Když srovnáte svoje začátky v profesi se současností, pozorujete nějaké zásadní změny?
V profesi jako takové asi ne, spíš bych řekla, že rozdíly jsou v přístupu rodičů ke kantorům. Změnily se vztahy mezi lidmi. Děti ale v tomto věku zůstávají stejné.

Učila jste vždycky v malé vesnické školce, nebo i ve městě?
Na vesnici, i ve městě. Musím říct, že práce s vesnickými dětmi je úplně jiná, než s městskými. Děti z vesnice mají podstatně větší přehled o okolí, prostředí, lidech, zvířatech. Mají vřelejší vztah k přírodě. Neměnila bych. Zrovna tak bych neměnila za větší kolektiv. V menší školce je vztah spíš rodinný, děti jsou k sobě vstřícnější. Řekla bych, že jsou tu lepší vazby mladších a starších dětí, fungují jako celek, mladší se rychleji učí od starších. Vzájemně se znají, je to o něčem jiném.

Zažila jste v mateřince i komunistický režim. Co byste už nechtěla nikdy vrátit?
Možná to rozdělení dětí a také to, jakou pozici dříve měli nadřízení, osobní hodnocení učitelek, takové to škatulkování. Složky, kde bylo psáno, jak a kde jste se angažovala a podle toho jste byla ohodnocená. Tohle už naštěstí nefunguje. Stejně jako inspekce, která dříve chodila do školek. Dneska už je spíš jako rádce, ale dřív byla striktní. Pořád bylo všechno špatně.

Kdo vlastně organizuje režim dne ve školce? Existují nějaké osnovy?
Režim dne si organizuje každá školka. Je to dáno také lokalitou a potřebami rodičů. Máme daný výchovně vzdělávací program, ten si ale také děláme sami. Každý rok ho můžeme obměnit. Dřív jsme měli daný časový úsek různých činností, ten jsme museli dodržet. Dnes už si můžeme vzdělávací nebo hrací bloky podle potřeb posouvat.

Kolik sem chodí dětí?
Máme pětačtyřicet dětiček s tím, že v průměru nám sem chodí pětatřicet, když bývají nemocné. Jsou tu v podstatě děti místní, jen dvě jsou „od vedle“.

Báli jste se někdy zániku školky? Měli jste krizi?
Kdysi dávno to vypadalo na jednotřídní mateřinku, ale ustáli jsme to. Teď máme kapacitu plnou a příští rok to bude docela problém. Odchází nám čtrnáct školáků a už máme jednadvacet zájemců. Kapacitně bychom potřebovali rozšířit. Teď se projeví populační exploze. Posíláme dětičky do Lázu, tam je jednotřídka, kde mívají pět, šest míst volných.

Co vám práce s dětmi v životě dává?
Nedovedu si představit, že bych dělala jinou práci. Navíc jsem z kantorské rodiny, takže to beru jako pokračování. Dává mi to radost, optimismus, životní elán. S dětmi se mládne.

Nikdy jste nechtěla dělat něco jiného?
Chtěla. Kdysi dávno jsem chtěla dělat archeologii, a to je z úplně jiného soudku.

Máte dvě dcery. Také vás budou následovat?
Ani jedna. Obě dvě šly ekonomickým směrem. A nevěřím tomu, že by se mým směrem někdy vydaly.

V obci zastáváte funkci místostarostky. Máte ještě čas na nějaké záliby?
Plavu, lyžuji, sportuji, tancuji, ráda něco vytvářím, pracuji na zahrádce. Jsem takový brouk Pytlík. Skloubit funkci s profesí je časově velmi náročné, přesto, že mi to doma všichni říkali. Kromě toho ještě musím dělat školu managementu kvůli funkci ředitelky.

VIZITKA LENKY ŘÍHOVÉ:

Lence Říhové je sedmačtyřicet let a má dvě dcery. Profesi učitelky ve školce se věnuje devětadvacet let. V bohutínské školce je zároveň ředitelkou. Je také místostarostkou obce. Při tom ještě zvládne spoustu zálib, jako například plavání, lyžování, tanec, rukodělné práce, zahrádkaření.

Autor: Markéta Lišková

3.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Příbram – Fotbalisté 1. FK Příbram přivítali ve dvanáctém kole FNL na domácím hřišti Ústí nad Labem, v jehož dresu se do známého prostředí vrátili bývalí hráči příbramského týmu Štěpán Kacafírek a Pavel Pilík. Příbramští fotbalisté utkání nakonec zvládli, když především díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase a čtyřem brankám během patnácti minut zvítězili 4:0.  

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení