„S termínem otevření jsme čekali na vydání podmínek ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, ve kterých je mimo jiné uvedeno, že po dobu pobytu ve školce děti ani učitelky nemusí nosit roušku a počet dětí ve třídě není omezen. S ohledem na vydané podmínky nic nebránilo tomu, aby rada města mohla schválit obnovení provozu zmíněných zařízení s účinností od 11. května. Zde je třeba dodat, že docházka dětí, i předškoláků, je dobrovolná,“ doplnila informace místostarostka Zorka Brožíková s tím, že město pro jednotlivá zařízení zajistilo nákup bezdotykových teploměrů a zároveň připravuje pro první dny provozu dezinfekci.

ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Po dobu nouzového stavu byla ve městě v provozu jen jedna mateřská škola a jedna školní družina. Obě ve Školní ulici. Chodily do nich děti hasičů, policistů, záchranářů a lékařů, které nemohly zůstávat doma. „K docházce bylo přihlášeno 12 dětí školního a 22 dětí předškolního věku,“ dodala Zorka Brožíková.

K návratu dětí do školek uspořádalo město průzkum mezi rodiči, kdy jim dalo na výběr několik termínů otevření. Z něj vyplynulo, že zařízení bude možné otevřít už v pondělí 11. května. „Volala nám paní učitelka, ptala se který termín by nám vyhovoval, zda je syn ochotný nosit roušku, nebo jestli máme bezkontaktní teploměr a tak podobně,“ přiblížila průzkum v Příbrami jedna z maminek Klára Nováková.

V příštím týdnu se děti vrátí do mateřských škol také v Dobříši. Také tam se před jejich otevřením konal mezi rodiči průzkum. „Mateřské školy otevřeme ve středu 13. května. Podle průzkumu, který jsme mezi rodiči udělali se do nich chystá šedesát procent dětí,“ sdělil Deníku dobříšský starosta Pavel Svoboda.

Trochu odlišná situace je v Sedlčanech. Tam město jako provozovatel mateřské školy nerozhodlo o jejím úplném uzavření. Ve městě fungují tři mateřinky, ale vlastně se jedná o tři pracoviště pod jedním ředitelstvím.

„My jsme nezavřeli úplně, jednu z nich jsme nechali otevřenou v omezeném provozu pro děti rodičů, kteří museli chodit do práce. Navštěvovalo ji pravidelně 15 až 17 prakticky těch samých dětí,“ popisuje situaci v Sedlčanech starosta Miroslav Hölzel. Podle jeho slov zbylé dvě školy zahájí provoz v pondělí 18. května. „Pokud by nastaly nějaké komplikace, tak se zbylé dvě školky otevřou nejdéle 25. května,“ doplnil.

Pomalu také vrcholí zápisy dětí do těchto školních zařízení. Letos se uskuteční bez účasti dětí. Konkrétní termín, ve kterém je třeba žádost podat, stejně jako kritéria pro přijetí a dokumenty, které je třeba doložit najdou rodiče na webových stránkách jednotlivých mateřských škol nebo jejich zřizovatelů.