Ve městě je řada míst, která svádí řidiče k rychlé jízdě. Avšak digitální číslicové měřiče rychlosti, které má dnes už řada obcí na Příbramsku, upozorňují šoféry na překračování povolené rychlosti a většina z nich pustí nohu z plynu. I povolená padesátka ale může mít v obydlených částech tragické následky.

„Jde pouze o informační tabule, které mají upozorňovat řidiče na rychlost jejich jízdy,“ uvedla Jaroslava Vodičková, šéfka příbramských městských strážníků. Na měřiči, který dokáže ze vzdálenosti několika set metrů určit přesnou rychlost blížícího se vozidla, zasvítí nápis Zpomalte při překročení rychlostního limitu. Nepořizuje však žádný záznam. Těm, kdo poruší předpisy, tak žádný postih nehrozí.

„Máme pouze dvě tabule na měření rychlosti, které jsme pořídili z krajské dotace. Zpomalovacích retardérů je ve městě patnáct až dvacet. Ty montujeme individuálně podle potřeby občanů. Teď například se na nás obrátili obyvatelé z Žežic. Další tabule měřící rychlost zatím neplánujeme,“ řekl starosta Příbrami Josef Řihák. Ze dvou příbramských měřičů však jeden, ten v ulici Karla Kryla, nefunguje. Podle starosty ale na přístroj platí záruka a dočká se brzy opravy.

Účinnou páku na rychlé řidiče mají například v Milíně. Kromě digitálních měřičů rychlosti jsou při vjezdu z obou stran obce umístěné světelné semafory. Od začátku jejich fungování je podle obyvatel v obci bezpečněji. „Když automobil přijíždí a jede více než padesátikilometrovou rychlostí, zůstane na semaforu svítit červená. Pokud se ale řidič v určitém úseku před semaforem umravní a sníží rychlost, semafor ho pustí,“ přiblížil starosta Milína Pavel Nekl. „Oba semafory stály přes osm set tisíc korun, z čehož téměř 630 tisíc byla dotace od kraje. Jsme spokojeni, řidiči prostě musí sundat nohu z plynu,“ doplnil starosta.

Krajskou dotaci z fondu dopravně bezpečnostních opatření využila i jiná města a obce. Měřiče rychlosti nebo semafory si pořídily například Jince, Dobříš, Březnice, Rožmitál nebo Sedlčany.