ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Situaci vyhodnocuje i Příbram, i když podle místostarosty Martina Buršíka zatím přesnou výši finančních ztrát říci zatím nelze. „Je jasné, že nám klesnou daňové i nedaňové příjmy. Vypracoval jsem zatím první předběžnou analýzu, podle které bychom zhruba v polovině června měli být na osmdesáti procentech ekonomické aktivit, kterou jsme měli letos v únoru. Odhaduji, že město bude mít v tomto roce asi o jednadvacet procent nižší příjmy,“ míní příbramský místostarosta Martin Buršík.

Podle příbramského místostarosty se ale město bude s ekonomickými dopady nouzového stavu potýkat ještě několik let. „Osobně si myslím, že na úroveň příjmů kolem 900 milionů korun, které jsme měli v loňském roce, se opět dostaneme až za tři roky,“ řekl Martin Buršík.

Původně Příbram v městském rozpočtu pro letošní rok počítala radnice s příjmy ve výši 888 milionů korun a s výdaji ve výši jedné miliardy a 23 milionů korun. Rozpočet tedy bude schodkový. Schodek bude 135 milionů korun. Největší investicí tohoto roku měla být částka 50 milionů korun na zahájení plánované rekonstrukce aquaparku. To se ale v současné situaci mění.

„V současné době je podle mě rozumné nepouštět se do velkých investicí v podobě rekonstrukce aquaparku nebo jiný velkých investic nad sto milionů korun,“ myslí si příbramský místostarosta s tím, že bude za úspěch považovat, když město na konci roku zůstane 200 milionů korun.

Nicméně v současné době už celá řada investičních akcí začala. „V tuto chvíli vyvstávají problémy ekonomického rázu, kdy modelujeme dopad situace na rozpočet města, na rozpočet příspěvkových organizací a hledáme řešení napříč všemi nákladovými položkami rozpočtu. Zásadní problém je správně nastavit hospodaření města v dalších obdobích,“ řekl příbramský starosta Jan Konvalinka.

Problematika se úplně nedotkla běžících investičních akcí, které pokračují dál. Jsou to liniové stavby například ulice Dělostřelecká, Tylova a podobně. „Pokračujeme také v pracích na vodohospodářském majetku, mezi které patří například práce na automatické tlakovací stanici Orlov,“ dodal Konvalinka.

Podobně jsou na tom i další města a obce na Příbramsku. Na Dobříši zatím s úpravami rozpočtu vyčkávají. „Pro úpravy rozpočtu zatím nemáme dostatečná vstupní data. Očekáváme jistý propad příjmů, ale to uvidíme až později. Zatím jsme nekrátili prostředky pro příspěvkové organizace ani schválené dotace z grantového fondu,“ konstatoval starosta Pavel Svoboda.

Také v Sedlčanech počítají s výpadky v rozpočtu. „Odhady hovoří až o dvacetiprocentním výpadku v příjmové části rozpočtu. To v podstatě znamená stop stav v investiční výstavbě, ale i úspory v provozu městského úřadu a organizací města. Kráceny budou i dotace spolkům,“ sdělil sedlčanský starosta Miroslav Hölzel.