„Odstrojené vánoční stromy patří k popelnicím, technické služby je společně svážejí,“ uvedla Eva Švehlová, mluvčí příbramské radnice. Zdůraznila přitom, že na stromečku nesmějí být ozdoby, háčky, řetězy a podobě.

Ta ale podotýká, že nepořádek ze stromků v centru města není takovým problémem, jako se může zdát jinde ve Středočeském kraji. „Lidé jsou naučení nechávat stromky u kontejnerových stání. Pokud by je někdo jen vyhodil pod okna, město pak musí zařizovat další úklid,“ vysvětlila. Podle ní se občas nějaký strom objeví odhozený na ulici, ale ne ve vysoké míře.

Prakticky podobné řešení má i město Dobříš, třebaže to počítá i s dalšími možnostmi, jak se stromku po vánočním veselí zbavit. „Nejlepší možností, jak se takového stromečku zbavit, je ztopit ho doma v kamnech či u táboráku. Kdo tuto možnost nemá, prosíme, aby stromek zdarma odložil ve sběrném dvoře,“ vyzývá obyvatele vedení města. Existuje i alternativa: v nejzazším případě mohou občané odložit stromečky na stanoviště tříděného odpadu, odkud budou pravidelně sváženy.

„Rozhodně by vánoční stromky neměly končit v nádobách na směsný komunální odpad nebo v nových biotejnerech. Jedná se o bioodpad, který lze dále využít. Větvičky lze použít na zazimování záhonů nebo s nimi můžete obohatit kompost. Rozřezaný na menší části či naštěpkovaný zlepší jeho kvalitu a okyselí ho,“ uvedlo vedení města.

I v Dobříši upozorňují, že stromek je nutno zbavit jej předem ozdob a háčků. „Samozřejmě se všechny toto informace netýkají stromků umělých, pro jejich likvidaci platí zcela jiná pravidla,“ dodává vedení města.

Třebaže je po svátku Tří králů tradiční stromeček odzdobit, například v Příbrami bude velký strom na náměstí T. G. Masaryka dělat radost ještě nějakou dobu. „Pár dní ještě svítit bude, je u něj betlém, letos je hezky nazdobený strom i zasněžený,“ řekla k zimní atmosféře Eva Švehlová. Naopak je již odzdobený strom na Březových Horách.

Likvidace vánočních stromečků
- je nutné jej zbavit veškerých ozdob i háčků na ozdoby
- stromky patří k popelnicím, technické služby je v těchto dnech sváží
- Dobříš doporučuje i alternativu ztopit stromek v kamnech či u táboráku
- v Příbrami bude hlavní vánoční strom na náměstí ještě nějakou dobu stát