Evropská komise na začátku července 2014 zveřejnila plán, podle něhož by všechny členské státy měly do roku 2030 recyklovat 70 procent odpadu. To je množství, které před čtyřmi lety recyklovalo pouze Vlámsko. Česká republika tehdy recyklovala přibližně 30 procent odpadu. Zbytek skončil na skládce nebo ve spalovnách.

Že bude v příštích letech potřeba více odpad třídit, si už mnohé obce a města uvědomují a tak v posledních letech pořizují v rámci dotace na zájemce, především z rodinných domů kontejnery na bioodpad. Na Příbramsku se k tomuto projektu připojily města jako například Příbram, Rožmitál pod Třemšínem, Krásná Hora nad Vltavou a další.

Například v Příbrami bylo letos na začátku podzimu mezi zájemce rozděleno 828 kompostérů. Kompostéry o velikostech buď 650, nebo 1050 litrů lidé dostali zdarma formou zápůjčky, v rámci udržitelnosti projektu, na který město získalo dotaci z Operačního programu Životní prostředí a nádoby budou v prvních pěti letech v majetku města a po uplynutí této doby pak přejdou do vlastnictví jednotlivých uživatelů.

Nicméně svoz komunálního odpadu v příštím roce podraží a města s navýšením už počítají ve svých rozpočtech. „V Sedlčanech lidé třídí hodně a dobře a musím je za to pochválit, protože pravidelně v oblasti třídění odpadů získáváme nejrůznější ocenění. Bohužel i přesto se nás dotkne avizované zdražení uložení jedné tuny odpadu na skládce ze současných asi osmi set na částku kolem tisíce korun za tunu,“ říká sedlčanský starosta Miroslav Hölzel.

Rekonstrukce Junior klubu v Příbrami stále není u konce.
Stavbu restaurace i Junior klubu dokončí někdo jiný

Radnice podle jeho slov počítá s dotováním svozu odpadu, který doposud rozpočet města nijak nezatěžoval. „V případě výrazného navýšení ceny by se zřejmě musel zvýšit poplatek za svoz odpadu, ale je otázkou, zda by to nebyl kontraproduktivní krok,“ dodal Hölzel s tím, že v současné době lidé v Sedlčanech platí za svoz komunálního odpadu podle velikosti nádoby a ještě si mohou zvolit mezi třemi typy časového rozmezí od svozu jednou měsíčně, přes čtrnáctidenní až po týdenní. To i jeden z důvodu dobrého třídění odpadu ve městě.

Zdražení svozu se v příštím roce dotkne i obyvatel Dobříše. „Zvýšení ceny odsouhlasilo ještě minulé zastupitelstvo a případné snížení by se muselo řešit novou vyhláškou, což je poměrně zdlouhavý proces, proto od roku 2020 chystáme změny v oblasti svozu odpadu, které budou podle nás veřejnost motivovat k většímu třídění odpadu, což by se pak mělo projevit i ve výši částky za svoz,“ prozradila dobříšská starostka Jana Vlnasová s tím, že konkrétnější podobu začne projekt nabírat už počátkem příštího roku.

Naopak v obci Lazsko se před komunálními volbami mluvilo o možném svozu odpadu zdarma. „Rozpočet obce by to nijak výrazně podle mě zatížilo, protože se jedná o částku v řádech desetitisíců ročně,“ konstatoval staronový starosta obce František Bártík. Bohužel se ale možná tento volební slib nepodaří zrealizovat, neboť na posledním zasedání pětičlenného zastupitelstva oznámili oba zastupitelé opozice, že chtějí složit své mandáty, a pokud na jejich místa nenastoupí náhradníci, tak obci hrozí nucená správa a předčasné volby.

Rys zachycený fotopastí v Brdech pochází ze Šumavy.
Rys do Brd přišel ze Šumavy, říkají vědci