„Problém byl v tom, že celý ten projekt vycházel na přibližně 100 milionů korun bez daně, přitom dotaci jsme mohli získat jen asi do 20 milionů a zbytek by město muselo zaplatit ze svého rozpočtu,“ vysvětlil pozastavení dotace místostarosta města Martin Buršík s tím, že původně město chtělo projekt v obou sousedících osadách realizovat jako celek.

V rozhodnutí prý také sehrálo roli rozhodnutí, aby procentuálně vůči celkovým nákladům na podanou žádost mělo město šanci získat co nejvyšší dotaci. „Hlavním problémem je, že se dotace poskytuje na obyvatele a mezi Lazce a Kozičínem by ta kanalizace šla v úseku osmi kilometrů přes pole, kde žádní lidé nebydlí, proto ta dotace byla tak nízká,“ dodal.

Jinými slovy, celý projekt stavby společné kanalizace pro Kozičín a Lazec doplatil na fakt, že celkové náklady jsou vysoké vzhledem k počtu lidí, kteří by na novou kanalizační síť připojili. Nyní je tedy podaná žádost pouze na stavbu kanalizaci v osadě Lazec.

Ovšem ani tam nemají ještě vyhráno. Bude záležet především na tom, že Příbrami dotaci 12 milionů opravdu získá. A to stále není všechno. „Získání dotace je vždy velká loterie, ale i pokud bychom ji dostali, tak ještě o jejím přijetí a realizaci samotné investice bude muset rozhodnout zastupitelstvo,“ uvedla vedoucí odboru řízení projektů a dotací Markéta Herynková s tím, že i předpokládaná částka 50 milionů nezahrnuje daň.

Nicméně vedení města si uvědomuje, že v budoucnu ho tak jako tak i bez ohledu na dotace vybudování kanalizací v obou osadách nemine, protože ministerstvo životního prostředí jednoznačně prosazuje, aby se osady a příměstské části na kanalizaci připojily. Navíc pro volbu na samotný Lazec podle radnice mluvil i fakt, že tam město bude muset předělat vodovod.

Jince opravují bývalé Moserovo sanatorium, kde vzniknou školní dílny, družina a keramická dílna.
Bývalé sanatorium v Jincích poslouží škole i knihovně
Vápencový lom Skoupý v Petrovicích u Sedlčan.
Vztahy mezi Petrovicemi a lomem se výrazně zlepšily