Například Sedlčanům obyvatelé ubývají už několik let. K 1. lednu letošního roku jejich počet klesl pod 7 tisíc, a to o pouhého jednoho člověka. Podle starosty Miroslava Hölzela je důvodů hned několik.

„Je to kvůli tomu, že se jeden člověk kvůli parkování v Praze nechal přihlásit k trvalému pobytu tam. Nicméně ten pokles je trvalý, za zhruba 20 let jsme z počtu kolem 8 tisíc lidí klesli na těch současných 6999 obyvatel,“ konstatoval starosta s tím, že celkovým problémem regionu je i špatné dopravní spojení na Prahu nebo drahé a poměrně nedostupné pozemky.

Důvodem je i parkování v Praze

Nicméně novým důvodem odlivu lidí ze Sedlčan se nyní staly právě modré parkovací zóny v Praze. „Kdo dojíždí za prací, tak si najde někoho z rodiny nebo ze známých v Praze a přihlásí se k němu. Už se s tím údajně i obchoduje. Dokonce prý lidé v Praze nabízejí, že někoho za peníze přihlásí k pobytu za účelem parkování. To jsou někdy věci, které by člověka nenapadly,“ řekl Hölzel.

Přilákat nové obyvatele, kteří by se v Sedlčanech přihlásili k trvalému bydlení, je podle starosty prakticky nemožné. Například daň z nemovitosti je už nyní ve městě na velmi nízké úrovni.

Podle Hölzela by žádné úlevy situaci nezměnily. Věří však, že dlouhodobý úbytek zastaví připravovaná výstavba dálnice D3 na jih Čech. „Tím pádem se staneme atraktivní stejně jako Dobříš, protože budeme mít deset kilometrů do Voračic na dálnici,“ řekl sedlčanský starosta.

Úbytek registruje také Příbram a Dobříš

S úbytkem lidí se potýká i největší město okresu – Příbram. K 1. lednu 2019 bylo v Příbrami k trvalému pobytu přihlášeno 32 083 lidí, zatímco k prvním dni roku 2020 to bylo jen 31 900 obyvatel. „V roce 2019 se ve městě narodilo 335 dětí, k trvalému pobytu se přihlásilo 537 lidí, naopak odhlásilo se 695 obyvatel a 355 obyvatel města zemřelo,“ sdělila tisková mluvčí města Eva Švehlová.

V posledních dvou letech klesá i počet obyvatel Dobříše, kde přitom v předchozích letech počet lidí naopak rostl. V roce 2018 mělo však město 8873 obyvatel, zatímco k 1. lednu letošního roku má podle dostupných statistik ministerstva vnitra o 70 obyvatel méně.