Provozovatelem MHD Příbram bude v dalších letech společnost Arriva, která se jako jediná přihlásila do výběrového řízení. Smlouva s dopravcem je uzavřena na deset let s tím, že její platnost začíná 1. prosince. Velkou změnou jsou smluvní podmínky, které městu a cestujícím zajistí větší komfort.

Díky nové smlouvě se ve městě již cestující nebudou setkávat s autobusy, které již v jiných středočeských městech nemohou jezdit.

„Ve smlouvě má město Příbram podmínku, že průměrné stáří autobusu nepřesáhne hranici sedmi let. Ve městě se navíc dočkáme zcela nových autobusů značky Mercedes, které budou v jednotné barevné linii a označené znakem města,“ připomněl příbramský místostarosta Martin Buršík.

Ilustrační foto
Městský rozpočet bude v Příbrami schodkový

Vyšší komfort neznamená zvyšování ceny. Jízdné bude i nadále ve výši 12 korun dospělí, 6 korun děti od 6 do 15 let a senioři. Pro držitele čipových karet je jízdné sníženo z 12 na 10 korun a ze 6 na 5 korun.

Zachování cen jízdného bude s ohledem na pořízení nových autobusů znamenat vyšší náklady pro město. Radnice odhaduje na příští rok výši dotace do městské hromadné dopravy v hodnotě 29 milionů korun. Nová smlouva je ale i tak výhodná. Na základě nyní končící smlouvy totiž nemělo město žádné možnosti, jak dopravce ohlídat.

„Nová smlouva nám například umožňuje sankce za zdržení spoje. Pro příklad za zpoždění spoje od 10 minut můžeme pokutovat částkou 500 korun, při zpoždění o 30 minut 1 000 korun a v případě, že se spoj zdrží o více než hodinu, můžeme dopravci udělit pokutu 5 000 korun. Obdobných podmínek je ve smlouvě celá řada,“ shrnul Buršík.

Nové vozy, které v rámci městské hromadné dopravy začnou jezdit po příbramských silnicích, představí společnost Arriva v úterý 19. listopadu od 10 hodin na autobusovém nádraží. „Kromě prohlídky nových vozů se veřejnost bude novými autobusy i svézt při prezentační jízdě a vyzkoušet jejich pohodlí a výbavu,“ doplnil ředitel společnosti František Soumar.

Městská rekreační chata Granit na Šumavě.
Příbram má nového provozovatele městské chaty na Šumavě