Od kdy působí uskupení Rosenthal, kolik má členů, čím vším se zabýváte?
Rosenthal oficiálně vznikl v roce 2008, kdy bylo založeno občanské sdružení. Sdružení ale navazovalo na dřívější pětiletou činnost. Rosenthal se zabývá divadlem a historickým šermem. Dále pořádáme i hry pro děti, tábory, zážitkové a dobové hry pro dospělé, výstavy, promítání filmů a tak dále. V současné době máme třicet členů.

Na sobotní vystoupení jste si přichystali představení Smrtící souboj století. Co o představení můžete říci?
Jedná se o jakousi parodii amerických wrestlingových soubojů. Děj se odehrává v historické, blíže neurčené, epoše. Tato kombinace má vytvářet určitý komický nádech. Zároveň se jedná o vypracovanou show s akrobatickými prvky a tak dále.

Jak dlouho jste připravovali turnaj?
Abych pravdu řekl, tak sobotní turnaj nebyl premiéra, už jsme s ním vystupovali asi před dvěma lety. S tímto představením jsme také letos vystoupili v Kunštátě, v partnerském městě Rožmitálu.

Jak dlouho jste hru trénovali?
Tahle show byla jedna z těch náročnějších. Ale řekněme, že jsme ji trénovali dva měsíce každý víkend.

Nádherné kostýmy, ve kterých vystupujete, jsou vaše nebo jsou zapůjčené?
Skoro všechny kostýmy jsou naše. Buďto si je sami šijeme, nebo kupujeme. Zbraně většinou ale kupujeme od profesionálních zbrojířů. Některé prvky, třeba hlavice ke kopí, vyrábí někteří členové, kteří se kovářstvím zabývají.

Kde čerpáte inspiraci pro souboje, kdo se stará o choreografii?
Příběhy vymýšlím většinou já po poradě s ostatními kreativními členy. Choreografie většinou spadnou na bedra mému bratru Viktorovi, který je profesionálním závodníkem a kaskadérem.

Co je pro vás při tréninku nejobtížnější a nejnamáhavější?
Řekl bych, že nejnamáhavější z toho všeho je sejít se (smích). Je to přeci jen volnočasová aktivita, každý má svou práci či studium, není tedy jednoduché se v takovém počtu sejít. Pokud jde o samotný nácvik, tak asi nejnáročnější je samotné vymýšlení.

Jak je těžká výstroj a kostýmy, v nichž vystupujete? Musíte mít dobrou kondičku…
Zbraně většinou tak kilo. Kostýmy pak tak 10 kilogramů, což se týkalo sobotního vystoupení. Někteří z nás mají kondičku lepší než jiní…(smích).

Co nyní chystáte?
Nejblíže je hra De la Bete. Budeme jí pořádat koncem července pro Masarykovu univerzitu. Hra se odehrává asi v polovině 18. století. Je inspirována událostmi, které se na francouzském venkově staly, když tam řádil velký vlk a událost vešla do dějin jako Hon na bestii.