Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti se bály bohutínského pekla

Bohutín /FOTO/ – Díra do podzemí s nápisem Peklo a ohnivá dekorace kolem vstupu, budila respekt také u dospělých, natož pak u dětí.

5.12.2011
SDÍLEJ:

Mikulášská nadílka v Bohutíně.Foto: Robert Nusl

Organizátoři, kterými byly Občanské sdružení Spolek Řimbaba ve spolupráci s TK Pb Tisk Bohutín, připravili opět parádní program v rámci mikulášské nadílky. Děti za doprovodu rodičů a někdy i prarodičů museli nejprve projít peklem.

Bezvadně organizátorům posloužila úzká stará důlní štola. Několik desítek metrů do podzemí vodil skupinky objednaných lidí permon, aby je následně zanechal v pekle.

„Dávejte pozor, kam šlapete a také pozor na hlavu,” znělo z úst permona když vedl první skupinu lidí rudými lampičkami osvícenou štolou.

Nejdříve se děti setkaly s permoníky, kteří působili mírumilovně, ale to nejhorší teprve mělo přijít. Za několik okamžiků už se ozývalo silné burácení a bublání čertů a dětem z obličejů zmizel veškerý úsměv.

Dětský pláč a křik zanedlouho prořízl tmu a stísněný prostor štoly a i ty děti, které ještě venku sršely odvahou, se najednou sesypaly a skoro to vypadalo, že přes peklo neprojdou.

Několik urostlých čertů, obrovský autentický kotel a nad tím vším seděl sám vládce temnot. Atmosféru dolaďovalo ještě správné osvětlení. Tak s takovým obrazem se děti na konci podzemní výpravy setkaly.

Aby byly vysvobozeny s pekelných spárů, museli všichni uprostřed pekla vylézt po železných schodech nahoru do bohutínské sokolovny, kde už na děti čekaly podstatně příjemnější zážitky.

Totiž nebe, kde je vítali andělé, a když se všichni řádně usadili, objevil se také Mikuláš. Všechno pak z výšky bedlivě sledoval svatý Petr. Kdekdo by řekl, že kladná postava Mikuláše bude v dětech vzbuzovat klid a pohodu. Ovšem ani zde se to neobešlo bez slziček.

Nejvíc byly děti překvapené zřejmě z toho, co všechno na ně Mikuláš ví. Pak mu tedy pokorně slíbily, že se vzdají všech svých nešvarů a Mikuláš jim za to dal nadílku.

Bylo vidět, že v Bohutíně je mikulášská nadílka v této podobě už šestiletou tradicí. Vše bylo výborně připravené a dokonale klapalo. „Využíváme ústí bohutínské vodní štoly, kterou dříve odtékala voda z úpravny. V místě, kde je peklo, byla dříve komora s kolem. Štola se nachází v blízkosti dolu arcivédody Štěpána. Mimochodem byl zaražen v roce 1827 a úpravna byla v provozu někdy od roku 1830 až 1835,” uvedl místostarosta Spolku Řimbaba Josef Kovář.

Několik desítek lidí, kteří se ve finále podíleli na organizaci, si pěkně máklo. „Akci připravujeme zhruba týden dopředu, aby vše bylo pěkně vyzdobené a děti si odnesly nezapomenutelné zážitky. Během soboty a neděle se zde vystřídá asi 120 dětí a tak dvojnásobný počet dospělých,” doplnil Josef Kovář.

Autor: Robert Nusl

5.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení