Obyvatelé Milína na Příbramsku by měli v místním referendu rozhodnout o trase rozšíření obchvatu obce, který bude součástí rychlostní silnice R4. Ve hře jsou dvě varianty. Žádná z nich ale nezískala většinu zastupitelů, ti proto schválili vyhlášení plebiscitu. „Kdy se uskuteční, zatím není jasné,“ řekl starosta Pavel Nekl. Podle Ředitelství silnic a dálnic by to ale mohlo zkomplikovat přípravu stavby.

Rozšíření silnice je podle starosty Nekla letitou záležitostí. Původní varianta, která předpokládala stavbu ve směru dál od obce, už byla veřejně projednána. Zpracovatel projektu ale navrhl druhou variantu, jež se přiblížila obytné zástavbě. Obyvatelům se to nelíbí. Nový návrh se veřejně projednával začátkem dubna a zastupitelé si vyžádali víc informací. Na jednání, které se konalo minulou středu, se pak pro každou z variant vyslovilo po sedmi zastupitelích, jeden se hlasování zdržel. Výsledek nepřineslo ani dohadovací řízení, zastupitelé se proto nakonec rozhodli vyhlásit místní referendum.

„Mělo by odpovědět na otázku, která varianta se vybere,“ dodal milínský starosta. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martinu Vápeníkovou informace o vyhlášení referenda překvapila. Řekla, že už mají v letošním rozpočtu peníze na projektovou dokumentaci k územnímu rozhodnutí. V případě vyhlášení referenda by se příprava stavby mohla až o rok zdržet. Kvůli nejasnostem kolem trasy silnice zatím nemohlo Ředitelství silnic a dálnic vyhlásit ani výběrové řízení na geologický průzkum.

Podle Vápeníkové nechalo zpracovat na obě varianty také posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA). „Obě varianty mají své pro a proti, v obou případech je to všechno technicky řešitelné,“ uvedla.

Silnice I/4, takzvaná strakonická, začíná v Praze, parametry rychlostní komunikace má ale až mezi Jílovištěm a křižovatkou Skalka u Příbrami. Z plánovaných 81 kilometrů R4 je v provozu zatím 32 kilometrů. Stavba zbylých kilometrů do Třebkova na Písecku se připravuje.