VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milý Hugo, ať Ti v rybářském nebi berou i zlatí úhoři

Kladno – Předposlední lednový den uplynul rok od chvíle, co zemřel Hugo Pavel, bratr slavného spisovatele Oty Pavla. Na Štěpána 2014 jsme ještě připomínali jeho nedožité 90. narozeniny. Oblíbený Kladeňák odešel v roce 1981 do invalidního důchodu a převážnou část roku trávil na své milované chatě v Újezdě nad Zbečnem. Řeka, rybaření, chataření a především péče o odkaz bratra Oty mu naplňovaly veškerý čas.

2.2.2015
SDÍLEJ:

Hugo Pavel s populárním rybářem Jakubem VágneremFoto: Foto:archiv Evy Armeanové

Hugo Pavel měl pohřeb 5. února a přál si, aby veškerá květinová výzdoba byla odvezena do Lidic, k Památníku lidických dětí. 17. května 2014 mu bylo splněno další přání, rozptyl jeho popela do milované řeky Berounky na Branově.

Moc si přál, aby nebyl nikdo smutný. Chtěl, aby ho doprovázela veselá hudba. 
I toto přání mu jeho dcery Hana a Marie splnily.

V jednom z rozhovorů se známým muzikantem Karlem Vágnerem, mu redaktor časopisu položil otázku: Kdy a proč jsem naposledy plakal? Karel Vágner odpověděl: „Když dávali v televizi film podle knihy Oty Pavla Zlatí úhoři. ¨

Jeho knížky prožívám a musím přiznat, že mě velmi dojímají. Navíc jeho bratr Hugo, který nás nedávno navždy opustil, byl velký kamarád a trávil mnoho času s mým synem Jakubem na rybách.“

Ze vzpomínek 

Tatínek Leopold Popper (původní rodinné příjmení Oty a Huga Pavlových) a jeho dva synové Hugo a Jirka byli vězněni v koncentračním táboře Terezíně a tam se poprvé setkali se spisovatelem Arnoštem Lustigem.

Již tehdy mezi nimi vzniklo velké přátelství. Arnošt Lustig se považoval za jejich bratra a zejména s nejmladším Otou se měli velmi rádi. Je velkou zásluhou Oty Pavla, že jeho knihy o lidech, rybách, řece, německé okupaci i sportu se staly pro většinu z nás nezapomenutelné.

„S Hugem Pavlem jsem se znala asi 15 let. V posledních letech se již nemohl zúčastňovat besed ani jiných akcí, ale moc rád hovořil s lidmi, kteří ho navštěvovali v jeho rozdělovském bytě v Kladně.

S láskou se věnoval odkazu svého bratra Oty, zasvětil tomu mnoho času (letos si budeme připomínat již 85 let od jeho narození). Ale i Hugo byl velmi talentovaný, byl nadán schopností naslouchat, darem básnění.

Zůstaly nám jeho básně, které vyvěraly z jeho rozpolcené duše a pomáhaly mu přežít. Básnickou sbírku Vrátil jsem čas vydala Slávka Kopecká v roce 2005. Sbírku, jak jinak, věnoval bratru Otovi,“ říká Eva Armeanová z Kladna, předsedkyně Československé Obce legionářské.

Osvětim

V uplynulých dnech si celý svět připomněl smutné výročí – osvobození koncentračního tábora Osvětim před 70. lety. Válka dávno skončila, ale trauma z prožitých hrůz zůstává. Nejtemnější období v novodobých dějinách nesmí být zapomenuto.

Hugo Pavel, jenž byl židovského původu, vždy těžce nesl narůstající projevy antisemitismu a vždy zdůrazňoval, že se nesmí zapomínat. Jeho zásluhou si mnoho lidí uvědomilo nebezpečí rasové nenávisti, nacistické ideologie. Prostřednictvím díla bratra Oty dokázal přiblížit život Židů v Protektorátě i koncentračním táboře.

Hugo byl moudrý, citlivý, poetický člověk, na kterého se nedá zapomenout. Navždy zůstane ve vzpomínkách a srdcích přátel, kteří ho měli rádi. Někdo si ho vybaví jako dítě sedící na vysavači firmy Electrolux, ale většina jako rybáře od Berounky.

A obojí je správně. Hugo měl dva druhy vizitek, na jedné je rybářský motiv a na druhé je jako malý hošík sedící na vysavači známe firmy (mám je schované obě).

Milý Hugo, ať Ti v rybářském nebi berou i zlatí úhoři.

AUTOR: EVA ARMEANOVÁ

Autor: Redakce

Místo události:
2.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Ilustrační foto

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení