Lidé, kteří podlehli stejné vášni, mohou znát Františka Knížkaz pravidelného setkávání mineralogů v příbramském kulturním domě.
Na tom posledním setkání, které se konalo před nedávnem, František Knížek některé ze svých kousků vystavoval. Příbramský deník ho požádal o rozhovor.

Jak dlouho sbíráte kameny? Je to jen koníček nebo zaměstnání?
Už od roku 1973 se zabývám geologií. Vystudoval jsem průmyslovou školu. Prostě mě to bralo. Na uranových dolech jsem dlouhá léta dělal geologa. Věnoval jsem se mineralogické paragenezi, teď se to dává dohromady, bude z toho nějaký výstup v podobě celkového zhodnocení výskytu minerálů na uranových dolech. Březohorské doly jsou víceméně zavřené a hlavně uzavřené mineralogicky. Jediná možnost je dneska už jen bádat a studovat staré vzorky z uranových dolů, které tu a tam někde vyplavou.

Příbram musí být plná sběratelů, stejně jako je plná bývalých horníků. Je zvláštní, že jich tak málo vystavuje.
Je tady plno sběratelů, ale nevystavují. Přijdou sem, podívají se, nakoupí si zajímavé vzorky a jde bádat domů. Takhle se dnes dělá sběratelství. Lidé sem kolikrát přinesou různé zajímavosti, ani nevědí, co doma mají.

Kdy se u vásprojevila láska ke kamení?
Začalo to už na devítiletce. Naočkoval mě do toho kantor. Dodnes ho mám rád a občas se ještě setkáme.

Jak se sbírání kamenů projevuje v rodinném životě? Manželka vás podporuje?
Kameny jsou všude a pořád někam utíkám. Tu a tam se někde bagruje, tak mě samozřejmě zajímá, co se tam vyskytuje. Chci tam být pochopitelně první. Manželka mě podporuje, jinak by to se mnou nevydržela.

Co cítíte při hledání?
Ježíš, to je adrenalin. Když na mě něco z bláta vykoukne, je to malé jako špendlíková hlavička a je to zajímavost. Potom doma to mytí a prohlížení pod mikroskopem. Stačí vlažná voda, mýdlo a kartáček, nic víc v tu chvíli nepotřebuji.

Daly by se spočítat všechny vaše úlovky?
To ani náhodou. Kameny jsou, jak říkám, všude. O spočítání jsem se nikdy nepokoušel.

Dokážete jít na procházku a nedívat se celou dobu jen pod nohy?
To dokážu jen těžko. Jsou ale v republice místa, kde se o hledání kamenů ani nepokouším, vím, že to třeba nemá smysl. Občas vyrazíme na výlet do míst v republice, která jsou na hledání kamenů zajímavá. Na cestování po světě si nepotrpím, jako někteří sběratelé. Myslím, že naše republika má dost zajímavých míst.

VIZITKA:

František Knížek, 57 let, žije v Příbrami a jeho hlavní životní zálibou je sběratelství a zkoumání kamenů. Vystudoval průmyslovou školu a pracoval na uranových dolech jako geolog.