Setkání zorganizovalo místní sdružení obcí, kromě chystaných dotačních výzev ministři přítomné seznámili například s výhledem celorepublikové politiky v oblasti likvidace odpadů a boje se suchem a kůrovcem. „V Klubovém centru ve Hvožďanech jsem starostkám a starostům Příbramska představila třeba chystaný dotační titul na poničené komunikace po řešení kůrovcové kalamity, který bude otevřen minimálně po několik let a bude moci být využíván tam, kde obcím těžká technika poškodila silnice,“ uvedla po setkání ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

O suchu a boji s kůrovcem mluvil především ministr životního prostředí Richard Brabec, který uvedl, že hlavním problémem kůrovcové kalamity je fakt, že se před 300 lety masivně začal v naší zemi vysazovat smrk, který není původním českým lesním stromem. „To je pro kůrovce prakticky prostřený stůl. Budeme muset opět začít více sázet smíšené lesy a víc listnatých stromů,“ řekl mimo jiné Brabec.

V otázkách se také dostalo na dva konkrétní projekty obcí Vranovice a Sedlice, které chystají stavbu kanalizace a ministrům jejich starostky předložily konkrétní problémy, které v tomto projektu řeší. Zaznělo mimo jiné také, že malé obce mají často problém s financováním podobných projektů. Ministr Brabec společně s ředitelem Státního fondu životního prostředí Petrem Valdmanem oběma starostkám přislíbili další jednání při řešení stavby kanalizace v jejich obcích.