Mezi českou stranou a Američany doposud pokračují jednání o smlouvách ohledně případné výstavby americké radarové základny v Brdech. Američtí experti si také v rámci svého průzkumu prohlédli areál bývalých sovětských kasáren v jihozápadní části Vojenského újezdu Brdy mezi obcemi Míšov a Borovno. Česká armáda našim spojencům totiž nabídla areál k využití. Americká obsluha radaru by mohla využít opuštěná kasárna po sovětské armádě k ubytování.

„Američané se ale zatím nerozhodli, zda budou bydlet poblíž základny, nebo ve větších městech. Vše je v jednání, i když je pravda, že prozatím nabídku odmítli s tím, že by spíše vybudovali něco vlastního na zelené louce,“ uvedl Jan Pejšek z ministerstva obrany. Areál je součástí Vojenského újezdu Brdy a armáda si ho ponechala pro výcvik vojsk. Uvnitř jsou dva speciálně utajené objekty, určené pro skladování jaderných hlavic pro operačně taktické a taktické rakety.

V současné době jsou v jednom z podzemních krytů uloženy ostatky německých vojáků a civilistů padlých v druhé světové válce. Že Američané po prozkoumání míšovských kasáren upřednostňují stavbu nové budovy v lese, se nelíbí některým lidem. Starosta Trokavce Jan Neoral, velký odpůrce radaru, naopak říká, že se Američanům z jedné strany nediví. „Chápu, že nechtějí bydlet v takových barabiznách se společnými toaletami a podobně. Pokud by tu byli američtí vojáci jako motostřelecká rota, oželím ten kus lesa. Ale pokud jsou tu jako doprovod věci nebezpečné pro nás občany, nás přímo ohrožující, není mi jedno, že můžou zabrat další kus vojenského újezdu,“ míní Neoral.

Jan Pejšek, mluvčí ministerstva obrany dodal, že o osudu míšovských kasáren se bude možná rozhodovat v okamžiku, kdy po dalších jednáních s Američany, padne definitivní rozhodnutí, že areál nevyužijí. „Potom se může řešit, zda si je armáda ponechá nebo je označí za nevyužitý majetek. Ten se pak může prodat nebo bezúplatně převést na obec, pokud bude mít zájem. Ovšem z toho důvodu, že kasárna jsou součástí vojenského újezdu, se musí projednat zákon o vojenských újezdech a areál z újezdu vyčlenit,“ doplnil Jan Pejšek.