Dosud zájemcům o umístění do domova důchodců nezbývalo než se obrátit na některé z těchto zařízení, kde se dozvěděl, zda mají volné místo. Nikdo ale neporadil, kam jinam se obrátit v případě, že všechny postele jsou obsazeny a množství již evidovaných a dosud nevyřízených žádostí dává tušit, že naděje na uspokojení je pramalá i v dohledné budoucnosti.

Nezbývalo tudíž než obvolávat jeden domov po druhém a jednotlivě zjišťovat, jaká je v konkrétních zařízeních naděje. To už díky připravovaným jednotným databázím žadatelů a volných míst v domovech nebude třeba. Oslovený domov bude vědět, kam neúspěšného žadatele o pobyt odkázat. Podle Zuzany Jentschke Stöcklové (ČSSD), krajské radní pro oblast sociálních věcí, by to takto mělo fungovat nejpozději do října.

Někde mají problém naplnit kapacitu

Centrální evidence, jež bude pro začátek přístupná pouze pracovníkům domovů a krajského úřadu (do budoucna se ale počítá se zveřejněném některých údajů i na krajských internetových stránkách), má mít velký přínos i pro kraj jako zřizovatele. „Údaje z databáze volných míst budou sloužit také jako podklad pro plánování dalšího rozvoje pobytových sociálních služeb pro seniory,“ připomněla radní s tím, že ne všechny domovy evidují velký počet zájemců o umístění. Některá zařízení seniory příliš nelákají – a dokonce existují domovy, jež mají s naplněním kapacity vysloveně problémy. „Hlavně se jedná o staré zámky s velkými komnatami, kde jsou vícelůžkové pokoje bez sociálního zařízení,“ odpověděl na otázku Deníku hejtman David Rath (ČSSD) s tím, že konkrétně se jedná například o zařízení v Rožďalovicích, v Rožmitále pod Třemšínem či ve Vojkově. Naproti tomu nebývalý zájem zaznamenávají moderní zařízení s jedno a dvoulůžkovými pokoji – zejména v Kladně-Švermově, Dobříši či Zdicích.

„Ani tolik nerozhoduje umístění domova jako jeho charakter,“ shrnul Rath. Ne vždycky ovšem podle hejtmana platí, že nově upravené zařízení rovná se větší zájem. Konkrétně sedlčanský domov patří k těm modernějším – je prý ale tak obrovský, že to až odrazuje a lidé se raději rozhodují hledat pobytové služby pro seniory jinde. I takovéhle věci má přehledná databáze jasně ukázat – a naznačí tak, co by bylo třeba zlepšit.

Kolik zájemců je ve skutečnosti?

Středočeský kraj provozuje 37 domovů pro seniory. V nich je podle Stöcklové k dispozici 3577 míst. Naopak zájemců o pobyt eviduje kraj na čtyři a půl tisíce. Nikdo však nyní nedokáže určit, nakolik je toto číslo nadsazené. V minulosti se totiž opakovaně ukázalo, že jeden zájemce byl evidován jako žadatel hned v několika domovech. A protože společně s centrální evidencí volných míst hodlá kraj zavádět i jednotnou evidenci žadatelů, měla by skutečná potřeba míst v domovech výrazně zpřesnit.

Evidence by měla zamezit úplatkům
Současný způsob přijímání nových obyvatel do domovů důchodců, kdy o vyhovění žádosti rozhodovalo vedení příslušného zařízení prakticky bez vnější kontroly, vytváří podle hejtmana Davida Ratha korupční prostředí. „Vzhledem k tomu, že dosud žadatel komunikuje pouze s ředitelem a ten určuje, kdo kdy přijde na řadu, může docházet k upřednostňování některých zájemců,“ upozornil Rath. Tomu by podle jeho slov měly nové databáze žadatelů a volných míst učinit přítrž. „Proti předbíhání za úplatu chceme bojovat,“ slibuje Rath.