Lidé z této lokality jsou ale proti. Radní od nich dokonce před několika týdny obdrželi petici s více než 400 podpisy, ve které žádají o opětovné projednání místa, kde by nízkoprahové denní centrum s noclehárnou mělo stát.

Václav Dvořák, příbramský radní. Radní Václav Dvořák ale oponoval, že vhodnější pozemek než ten, s jakým přišlo vedení města, v Příbrami nelze najít. Naopak jde podle něj o ideální lokalitu, protože je schovaná a umístěná za hlavní silnicí. „Uvědomte si, že bydlení pro bezdomovce bylo dříve přímo v centru města, bylo 50 metrů od náměstí. My to de facto odsouváme z centra města," podotkl.

Opozice navrhuje jednat s církví
Podle opozičního zastupitele Petra Kareše by stálo za to jednat s církví.

„Podívejte se na Svatou Horu, která se rekonstruuje. Je otázkou, jestli i tam by se nemohlo objevit místo pro ubytování bezdomovců, nebo na jiných místech v Příbrami." Petr Kareš, představitel Šance pro Příbram


Podobně jako lídr Šance Vladimír Král kritizoval skutečnost, že centrum by mělo vzniknout poblíž městského centra. Cílem projektu je nabídnout lidem bez přístřeší základní pomoc, to znamená místo, kde by se mohli ohřát a kde dostanou polévku. Nyní ve městě taková možnost není.

Hlasování o lokalitě koncem října
Zastupitelé by měli hlasovat o umístění centra na příštím řádném jednání, které je plánováno koncem října. Noclehárna a nízkoprahové zařízení bude budované jako kontejnerové bydlení nebo mobilní buňky připojené ke kanalizaci, vodovodu a elektřině. Jelikož půjde o jednoduchou variantu kontejnerového bydlení, je možné i postupné rozšiřování.

Buňky za čtyři miliony korun
Výstavba bude rozdělena na etapy, přičemž v té první by to mělo být zhruba dvanáct buněk. V první etapě by město mělo investovat zhruba čtyři miliony korun.

Ilustrační fotoZatím by veškeré náklady měly jít výhradně z městské kasy. Šance na získání dotace bude podle radních až u druhé fáze výstavby. Posláním centra je nabídnout pomoc mužům a ženám, kteří se z různých příčin ocitli v nepříznivé sociální situaci a podpořit je ve snaze tuto situaci řešit. Do centra si lidé mohou přijít nejen pro polévku, ale i pro radu. Poskytnuto bude i základní ambulantní ošetření. Jednou z možností je i to, že by si lidé polévku a čas strávený v komunitním domě odpracovali například u technických služeb.

Začleňování by měla na starosti sociální firma, která s technickými službami bude spolupracovat. Radní si chtějí také posvítit na rozdělování sociálních dávek, aby nebylo tak výhodné.