Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Opuštěná, ale často i zbytečně sebraná mláďata plní záchranné stanice

Příbram - Každé jaro mají stanice pro zraněná zvířata plno. Lidé nosí opuštěná nebo zraněná mláďata. Mnoho zvířat zraní stále výkonnější zemědělská technika.

3.6.2009
SDÍLEJ:

Srnče ve votické stanici.Foto: Ochrany fauny ČR

Malí zajíci, srnčata, koloušci a také mláďata ptáků v tomto období plní záchrannou stanici ve Voticích. Ve stanici, kterou provozuje Ochrana fauny ČR, najdeme i zvířata z Příbramska.

„Každé jaro se do stanice dostává několik savčích mláďat, která jsou přinesena lidmi v dobrém úmyslu, leč zbytečně. K nejčastěji přinášeným mláďatům patří srnčata a zajíčata. Lidé je nacházejí při svých jarních procházkách ležet v trávě či mlází a domnívají se, že jsou opuštěná,“ řekla Lucie Spálenková z Ochrany fauny. Jenomže většina mláďat není opuštěna. Zdánlivě opuštěné srnče jen vyčkává příchodu matky, která se zdržuje v povzdálí a mládě se vrací krmit v pravidelných intervalech.

„Taková mláďata první dva týdny leží nehybně na zemi a nevydávají žádný pach. Je to jejich přirozená ochrana před predátory, proto se nesnaží utéci ani před lidmi,“ dodala Spálenková s tím, že pokud takové mládě objevíme, nesmíme na něho sahat. „V této době je spousta mláďat, a proto bych chtěl poprosit návštěvníky přírody, kteří mají psy, aby je měli na vodítku. Pes totiž často mládě najde, olízne nebo dokonce vezme do mordy a v ten moment se z něho stane sirotek. Samice savců cítí pach psa a mládě opustí,“ doplnil Pavel Křížek a potvrdil, že také stále dost lidí z neznalosti sebere ptačí mládě nebo zajíčka či koloucha, protože se domnívají, že jsou opuštěná.

Mladí ptáci po opuštění hnízda neumí létat, ale rodiče o nich ví a krmí je, proto je vhodné odejít a nerušit. Něco jiného je, pokud je mládě nebo dospělé zvíře viditelně poraněné, uvízlé nebo napadené parazity. V takovém případě je dobré zavolat na stanici a pracovníci pro zvíře přijedou. Vychovat mládě nebo zraněné zvíře není jednoduché a ve stanici už mají bohaté zkušenosti. „Zrovna vezu malého zajíčka pustit do přírody,“ konstatoval Pavel Křížek. I toto mládě přinesli lidé v domnění, že je opuštěné.

„Smutnější byl nález jednodenního srnčete mezi auty na louce při rybářských závodech na Sedlčansku. Vzhledem k velkému pohybu lidí bylo jasné, že se srna k mláděti nevrátí. Vysílené srnče bylo poměrně silně zamořeno ektoparatity. Přes veškerou péči během několika hodin po transportu uhynulo,“ vzpomněla Lucie Spálenková.

S ochránci se shoduje i mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Šilha. „V červnu je příroda plná mláďat spárkaté i drobné zvěře i dalších volně žijících živočichů. Spatřit můžeme srnčata, kolouchy, mladé zajíčky, bažantí či koroptví kuřata a mláďata většiny našich pěvců. Právě mláďata jsou nejvíce vystavena predačnímu tlaku a negativnímu působení člověka, proto je důležitý v tomto období především klid v honitbě,“ řekl Šilha s tím, že také vznikají velké škody na zvěři při kosení pícnin a travních porostů. Myslivci po dohodě se zemědělci vyhánějí zvěř před sklizní pícnin a zachraňují ji před jistou smrtí pod rychlými širokozáběrovými sklizňovými stroji. „Většina žacích strojů ale není vybavena plašiči zvěře, které jsou ze zákona povinnou výbavou.

Nové žací stroje i traktory jsou tiché, proto je nutno předcházet masakrům zvěře vyhnáním myslivci před sečením luk. Ohrožena jsou zejména mláďata, která nemohou před rychle jedoucí mechanizací uniknout,“ dodal myslivec.

Autor: Karel Hutr

3.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení