„Naši mladí vítězové dokázali všem, že přestože studují teprve druhý ročník a ostatní soutěžící byli studenti třetího ročníku, tak mají nejen dostatečný znalostní potenciál, zručnost a pečlivost, ale zejména nadšení pro svoji práci," hodnotí úspěch mladých řemeslníků jejich učitel Silvestr Krajč. 

Učitel odborného výcviku: Že by se řemeslu začalo blýskat na lepší časy?

Už M. K. Gándhí řekl: „Bez činu zůstává i nejkrásnější myšlenka bezcennou."

A přesně to dokázali i žáci 2. ročníku oboru vzdělání Instalatér Střední odborné školy a Středního odborného učiliště, Dubno.

V dnešní moderní a přetechnizované době, kdy naše mládež považuje manuální práci za něco téměř „urážejícího", se ještě najdou mladí lidé, které baví řemeslo. Jan Kleindienst a Jan Petřek jsou toho důkazem.

Přesvědčil jsem se o tom na vlastní oči při soutěži zručnosti žáků oboru vzdělání instalatér, kam jsem oba dva jako učitel odborného výcviku doprovázel. Zde předvedli odborné znalosti a talent a změřili si síly s žáky z ostatních odborných škol z celé České republiky.

Soutěž probíhala na výstavišti v Praze Letňanech jako součást výstavy „Vodovody a kanalizace" ve dnech 21. až 23. května 2013.

Spolu s naším týmem se soutěže zúčastnila další dvoučlenná družstva z Berouna, Kladna, České Lípy, Slaného a Chomutova. V pořadí již čtvrté kolo regionální soutěže zahájil zástupce organizátora pan Karel Franta, který přivítal všechny soutěžící a jejich doprovod.

Samotná soutěž začala znalostním testem, který se skládal z 50 otázek. V teoretické části obsadil náš tým třetí místo. Následovalo přemístění soutěžících na samotná pracoviště, kde byla zahájena praktická část soutěže. Soutěžící týmy měly za úkol instalovat na cvičné stěně předstěnový systém, umyvadlo, radiátor Radik, podlahové vytápění a veškeré činnosti spojené s rozvodem teplé a studené vody včetně napojení na plynový kotel. Byla to poměrně složitá práce, při které byla stanovena velmi malá tolerance nepřesnosti.
Již v průběhu prvního pracovního dne se ujali naši žáci vedení, a to si udrželi až do konce. Druhý den byla v odpoledních hodinách soutěž ukončena. Náš tým sice zakončil svou práci jako druhý v pořadí za berounským družstvem, ale v tomto případě čas nebyl rozhodujícím faktorem. Nejdůležitější byla správnost a přesnost celé montáže. Následovala podrobná kontrola a měření odvedené práce. A práce našeho týmu byla hodnotící komisí shledána jako nejkvalitnější a nejpřesnější.

Po celou dobu, kdy žáci pracovali, se kolem shromaždovali diváci, kteří byli na výstavě a mnozí se vyjadřovali velmi pochvalně k pracovnímu nasazení všech zúčastněných družstev. Všechna družstva zadání úspěšně dokončila. Ale vítěz může být pouze jeden!

Naši mladí vítězové dokázali všem, že přestože studují teprve druhý ročník a ostatní soutěžící byli studenti třetího ročníku, tak mají nejen dostatečný znalostní potenciál, zručnost pečlivost, ale zejména nadšení pro svoji práci. Že by se českému řemeslu začalo konečně blýskat na lepší časy?

Držme proto našim vítězům palce, aby obhájili své prvenství i při podzimním kole odborné soutěže, která se bude konat opět v Praze.

Silvestr Krajč, učitel OV SOŠ a SOU Dubno