Bývalá starostka Mníšku pod Brdy Alexandra Merunková, manželka moderátora Zbyňka Merunky, podala několik trestních oznámení na svého nástupce na radnici Petra Digrina. Reagovala tak na to, že předtím nechal prověřit, zda neporušila při uzavírání smluv za více než 130 milionů korun zákon.
Před koncem volebního období totiž podepsala smlouvu na stavbu kanalizace a vodovodu a Digrin tvrdí, že tyto závazky radnice neunese a může to zruinovat rozpočet. Merunková informace označuje za zkreslené a považuje to za nactiutrhání.
Spor mezi bývalým a současným vedením radnice se rozhořel také kvůli přestavbě zvláštní školy. „Bývalá rada zásadně nesouhlasí s rozhodnutím nového vedení města, které rozhodlo, že stáhne trestní oznámení na firmu, která přestavbu prováděla. Na této stavbě byly prokazatelně vyčísleny závady i nedodržení projektu se škodou ve výši tří milionů korun, a to nepočítáme penále vyplývající ze smlouvy. Vedení města se spokojilo s mimosoudním vyrovnáním ve výši 480 tisíc korun,“ říká Merunková a považuje postup za jednoznačné pochybení.
Připouští, že celou kauzu považuje sice za nechutnou, ale trvá na tom, aby byla náležitě prošetřena.
Kdo víc poškozuje město Mníšek? Verdikt řekne soud
Bývalá starostka Mníšku pod Brdy Alexandra Merunková má pocit, že na ní současný starosta Petr Digrin hází špínu tím, že kritizuje některé její kroky, kterými měla finančně poškodit město. Merunková se chce veřejně bránit a podává na Digrina trestní oznámení a žádá, aby odpověď na otázku, kdo poškozuje město, dal soud.
Vyčítá mu například, že chce smést ze stolu trestní oznámení na firmu, která nekvalitně provedla výstavbu zvláštní školy. Mimosoudní vyrovnání ve výši 480 tisíc korun, pro které se rozhodlo současné vedení radnice, považuje za neadekvátní. “Je to vědomé poškození zájmů města,“ tvrdí Merunková.
„Trestní oznámení na stavební firmu podala radnice asi před rokem a půl. O žalobu o celkem čtyři miliony korun se podělily dvě právní kanceláře. Milion měla vymáhat renomovaná právní kancelář. Uplatňovala škodu za závady, které na stavbě prokazatelně byly. Závady dodavatel odstranil,“ říká Digrin. Starosta je přesvědčen, že tři miliony, které bývalé vedení radnice chtělo vysoudit, jsou však nedostižné. K tomuto závěru prý nedošel sám, ale většina
radních, a proto kauzu zastavil.
„Vše máme podloženo rozborem, který jsme si nechali vypracovat, proto je mimosoudní vyrovnání rozumné,“ soudí současný starosta. Tři miliony mníšecká radnice uplatňovala kvůli nekvalitně provedeným fasádám. „Šlo o plochu třiceti metrů čtverečních, na které byly dvě trhliny. Ty dodavatelská firma odstranila,“ dodává k druhé reklamaci.