Jedná se prý o částku 138 milionů korun, která představuje dvojnásobek ročního rozpočtu města a může být pro Mníšek likvidační. Navíc se vyjadřuje tak, že některá rozhodnutí dělala na vlastní pěst bez souhlasu zastupitelstva. Na konci volebního období podle Digrina uzavřela se stavební firmou dvě smlouvy na vybudování kanalizace a opravu starého kina, a to i přesto, že na ně v rozpočtu chyběly peníze.

Příběh uzavírá starosta tvrzením, že Merunková odmítla dotaci ve výši 75 milionů od Státního fondu životního prostředí. „Za to jsme mohli mít spravenou čističku i hotovou kanalizaci,“ argumentuje mníšecký starosta. Podle černého scénáře současného zastupitelstva by mohly věci dospět k prodeji majetku a uvalení exekuce. Jednání zastupitelstva bývá bouřlivé.

Obyvatele Mníšku vyostřený spor dělí na dva znepřátelené tábory. Jedni, ke kterým patří například bývalý místostarosta Talůžek, a někteří další lidé, souhlasí s tím, že současný starosta dává případ prošetřit policii, jiní se exstarostky vehementně zastávají. „Je to nactiutrhání paní Merunkové a všech bývalých radních,“ zní opoziční hlasy. „Město není zadlužené tak, jak se prezentuje. Na ustavujícím zastupitelstvu jsme předali novému vedení hospodaření se stavem účtu 32 milionů korun. Podstatnou část tvoří peníze za prodané pozemky.

Město z minulosti splácí úvěr ve výši 444 tisíc korun a bude splácet úvěr na rekonstrukci čističky ve výši dvacet milionů. To představuje zhruba asi 2,2 milionu korun ročně z celkového rozpočtu šedesát až sedmdesát milionů korun. Peníze na tyto splátky město získává zčásti z nájemného, které platí 1. Středočeská vodárenská – Veolia ve výši 1,3 milionu za pronajatý vodohospodářský majetek v Mníšku,“ argumentuje bývalá starostka Merunková s tím, že tyto prostředky do rozpočtu přinesla bývalá rada.

Merunková odmítá také černé scénáře: „Smlouvy nejsou likvidační. Budou realizovatelné jen v případě přidělení dotací Mníšku a jsou součástí žádostí o dotaci na ministerstvo zemědělství a ministerstvo financí, oponuje s tím, že vítězná firma si je vědoma toho, že smlouvy nabudou účinnosti pouze při získání dotací. „Je to ve smlouvě výslovně uvedeno. Sankce, které by firma měla údajně vymáhat při neuskutečnění staveb, ve smlouvách určeny nejsou,“ sděluje.

Bývalá starostka také připomíná, že smlouvy musely být podespány do třiceti dnů po vyhlášení výtěze výběrového řízení, jinak by bylo neplatné a žádost o dotaci by neměla šanci na úspěch. Také další tvrzení současného vedení radnice považuje bývalá starostka za účelové.