Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mníšecký zámek bude v obležení švédských vojsk

Mníšek pod Brdy - Zámek v Mníšku pod Brdy byl vypleněn při obléhání švédskými vojsky. O jeho znovuvzkříšení se zasloužil pražský měšťan Servác Engel z Engelsflussu a to díky své pracovitosti i udatnosti v boji. Příběh, který se váže k tomuto zámku, jako by vypadl z nějaké pohádky, ale právě zámek v Mníšku pod Brdy, je dokladem toho, že i takovéto příběhy se občas stávají.

2.7.2010
SDÍLEJ:

Mníšek pod BrdyFoto: DENÍK/Marie Břeňová

Servác Engel byl synem koželuha, který do Prahy přišel z Tongeru u Maastrichtu. Nizozemský koželuh si v Praze na Kampě založil vlastní koželužnu a díky tajemství na výrobu tvrdých usní, které si přinesl ze své vlasti i okolnostem, v době 30leté války byly dodávky kůže pro armádu veliké, se mu v Praze dařilo a značně zbohatl. Jeho syn Servác Engel si počínal neméně zdatně, rovněž se věnoval koželužství a monopol na výrobu podešví mu přinášel veliké zisky. Na sklonku 30leté války se aktivně účastnil obrany Prahy proti švédským vojskům v řadách měšťanských oddílů. Během bojů se několikrát vyznamenal a za zásluhy byl povýšen do českého šlechtického stavu a byl mu udělen predikát z Engelsflussu.

Své zisky se rozhodl Servác investovat koupí zpustošeného panství Mníšek pod Brdy. Mníšecký zámek, který po 160 let spravoval významný rod Mitroviců, byl v roce 1639 vypleněn a se dvorem vypálen švédskými vojsky generála Banéra. V tomto stavu jej roku 1655 koupil Servác, který tušil výnosnost mníšeckého velkostatku. Ani zde však pracovitý nobilitovaný měšťan ve svých aktivitách nepolevil a právě jemu vděčí Mníšek za své znovuvzkříšení.

V letech 1656 až 1672 zámek opravil a vtiskl mu dnešní podobu, na panství opravil rybníky, vystavěl novou koželužnu a řadu hospod, které mu přinášely nemalé zisky. V Mníšku samotném opravil vodovod a obyvatelům pomáhal při rekonstrukci poničených domů. Nějakou dobu za ně dokonce i platil daně. Baron Servác Engel z Engelsflussu zemřel v roce 1674.

Více o zámku i Serváci Engelovi se dozvíte na www.zivalegenda.cz, můžete si zde také zahrát hru a spolu se Servácem bránit Staré město proti švédským vojskům. Zároveň se můžete zúčastnit soutěže o večeři na Konopišti.

Jak to vypadalo na Mníšku za doby obléhání během 30leté války? To můžete vidět na vlastní oči v sobotu 3. července. Od 11 hodin můžete navštívit stanový tábor císařské armády před zámkem. Každou celou hodinu je připraven historický program od výuky šermu až po ukázky střelby z mušket. Po 16. hodině na tábor a následně zámek zaútočí švédská vojska pod velením generála Banéra. Jak to skutečně bylo? Co se stalo na Mníšku v roce 1639? To se dozvíte až tady!

Zahradní slavnosti aneb Rodinný život mníšecké šlechty

Chcete vědět, jak se dřív žilo na mníšeckém zámku? Chcete se bavit a přitom se něco dozvědět? V tom případě je mníšecká zámecká zahrada tou správnou adresou. Od neděle 4. do úterý 6. července je připravený bohatý program a to i pro děti. Návštěvníci si mohou zkusit uvařit zámeckou polévku nebo upéct koláček. Budou se také vyrábět panenky, princezny nebo vodníci.

Program pro děti začne vždy v 10 hodin a potrvá do 16 hodin. Na zámku probíhají prohlídky pro děti s názvem Tři věže.

Výběr z programu:
4. 7. Vanda a Standa – hudební a taneční program s poučením
5. 7. Vystoupení tanečního kroužku – cvičení s dětmi
6. 7. Pohádka Zeleninové království

Mníšek pod Brdy se nachází cca 30 km od Prahy, dostanete se sem městskou dopravou, autobusem č. 317 a 321. Na zámku v Mníšku pod Brdy se koná řada akcí zejména pro děti. Mníšečtí průvodci připravují speciální dětské prohlídky pro nejmenší návštěvníky a o tom že to s dětmi skutečně umí, svědčí velký zájem o tyto prohlídky, které je často potřeba rezervovat předem.

Návštěva expozice zámku Vás přenese do doby první republiky. Soukromé pokoje posledních majitelů rodu Kastů vypadají, jako by si zámečtí páni jen na okamžik někam odskočili. Od loňského roku je zpřístupněna také první část zámecké zahrady, v dalších částech parku probíhá rekonstrukce.

Jana Digrinová, kastelánka Mníšku pod Brdy

2.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jedna z volebních místností v Dobříši byla v areálu Základní školy Dobříš, Lidická
124

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ve středu 11. října uspořádalo místní skautské středisko v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši kulturní podvečer. Na programu bylo promítání dokumentárního filmu o historii českého skautingu Skauti bez lilie.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

Lupič se na místo loupeže nechal dovézt taxíkem

Kamýk nad Vltavou – Netradiční způsob dopravy na místo činu zvolil lupič, který se rozhodl přepadnout poštu v Kamýku nad Vltavou. Na místo činu i z něj se totiž nechal odvézt taxíkem. Nyní už v policejní cele zřejmě přemýšlí nad tím, kde měl jeho plán chybu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení