Do výroby jednotlivých exponátů se zapojili celé rodiny, ale i jednotlivci všech věkových kategorií dá se říci, že i napříč profesemi. Hlavními iniciátory byli dva třináctiletí kamarádi a velcí fandové lega Matěj a Vítek. „Ti navštívili na podzim podobnou menší výstavu, ale byli z ní trochu zklamaní. Tak jsem řekla, že bychom si takovou výstavu mohli také uspořádat a od té doby nedali pokoj dokud, jsme v lednu nerozhodli, že výstavu uskutečníme,“ vzpomíná na vznik počátečního nápadu starostka obce Markéta Balková.

Na výstavě je možné zhlédnout i několik velmi zajímavých modelů jako například nejstarší model Lega z roku 1974 nebo naopak nejmladší model starý teprve týden – unikátní žlutou ponorku i s legendárními Beatles. Mezi opravdovou raritu patří model planetární sondy Opportunity, která v roce 2003 v rámci programu Mars Exploration Rover americké vesmírné agentury NASA měla za úkol přistát na Marsu a provádět geologický průzkum povrchu. Model zapůjčila Hvězdárna Plzeň.

Výstavu zahájila vernisáž, které se zúčastnilo kolem stovky lidí a výstavní prostory se neprodyšně naplnily. Pro malé návštěvníky byl připraven Lego dort s kostičkami, vážící kolem deseti kilogramů, který se opravdu snědl do poslední kostičky. Byl plněný lentilkami a marchmalows a upekla ho Ivana Sýkorová. Při vernisáži se mohli návštěvníci občerstvit také stylovým občerstvením, které nám pomohla připravit školní jídelna při základní škole, obec Hvožďany a kulturní komise. Pro obdivovatele je připravený i Fotopoint s lego kulisami na focení, které vytvořila Alena Smotlachová.

Nechybí ani dětský koutek, nebo je možné se podívat na film o historii této stále populární stavebnice, ale i na lego filmy či animace, které vytvořily děti z hvožďanské školy. Všichni vystavovatelé obdrželi diplomy za stavitelské umění.

Výstavu je možné navštívit až do 1. dubna od pondělí so pátku od 15 do 18 hodin či v sobotu a v neděli od 10 do 13 a od 14 do 18 hodin. „Pro školy a školy lze domluvit individuální termín a čas prohlídky. Vstupné je dobrovolné,“ uzavřela starostka Hvožďan s tím, že v případě zájmu o návštěvu výstavy pro skupiny je potřeba kontaktovat obecní úřad na tel.: 318 696 227.