Silnice na Příbramsku jsou většinou mokré, po chemickém posypu. Na silnicích druhé třídy je vrstva uježděného sněhu. Ve vyšších polohách fouká znovu vítr a mohou se tvořit závěje. Kvůli klesajícím teplotám je místy povrch vozovek kluzký.

V noci na úterý připadly na Příbramsku přibližně dva centimetry nového sněhu. Zima ale nabírá na síle a po dvoudenním sněžení klesají teploty.
V Příbrami bylo v pondělí ráno minus 6°C, v Rožmitále ale klesly ranní teploty k hodnotě minus 8,5 stupně Celsia. Po dvou předchozích letech, kdy nebyla prakticky žádná zima, jsme se tudíž dočkali poměrně drsného počasí, které je však v lednu pro tyto polohy zcela normální.
„Zatím nejnižší teplota této zimy byla začátkem ledna, kdy bylo v meteorologické stanici minus 15 stupňů Celsia, při zemi bylo v ten den dokonce dvacet pod nulou. „Pokud se vyjasní, lze podobné i ještě nižší teploty znovu očekávat,“ řekl Deníku Hubert Hoyer, správce meteorologické stanice v Rožmitále.
Předpověď počasí je i nadále příznivá pro milovníky zimních sportů. Nedočkavci už mohli obout běžky a vyrazit do vyšších poloh na Příbramsku na projížďku.

Ve vyšších polohách Brd leží od 15 do minimálně 25 centimetrů sypkého sněhu. Více sněhu leží v lesích na západní straně brdských hřebenů.
Menší radost ze zimy však má asi většina řidičů.

Namrzající vozovky a místy vrstvy uježděného sněhu jsou problémem především pro ty řidiče, kteří nedokáží ubrat plyn. Ačkoliv policie od začátku sněžení až do úterka neeviduje žádné vážnější dopravní nehody, několik drobnějších kolizí musejí dopravní policisté přesto řešit.

Například v pondělí před večerem se na silnici mezi obcemi Něčín a Obory srazil autobus s osobákem. „Autobus bez pasažérů jel směrem do obce Obory, když za ostrou zatáčkou proti němu vyjela Škoda Octavia. Její řidič nepřizpůsobil rychlost, na ujetém sněhu dostal smyk, vjel do protisměru a narazil do autobusu. Nikdo nebyl zraněn a škoda na vozidlech je 100 tisíc korun,“ popsala nehodu policistka Lenka Pavlová.
Další kolize se stala v ten samý večer v Obecnické ulici v Příbrami I. Řidič Seatu Ibiza jel ve směru od Lhoty u Příbrami do centra města a v zatáčce dostal na sněhu smyk. V protisměru pak narazil do dalšího osobního vozu značky Volkswagen Passat. „Volkswagen byl nárazem odhozen mimo vozovku a bočně narazil do plotu. I tato nehoda se obešla bez zranění. Škoda byla vyčíslena na 113 tisíc korun,“ dodala policistka Pavlová.

Statistika dopravních nehod v roce 2008
Statistika dopravních nehod za celý loňský rok, je, co se týče počtu kolizí příznivější, ale oproti roku 2007 zemřelo na silnicích více lidí. Celkem to bylo 17 obětí. To je o dvě osoby více než předchozí rok.

„Za rok 2008 evidujeme celkem 1688 nehod. Kromě 17 usmrcených osob bylo těžce zraněno 78 lidí, lehce zraněno bylo 328 účastníků nehod,“ řekla Deníku policejní mluvčí Lenka Pavlová.

Mezi nejčastější příčiny nehodovosti už tradičně patří nesprávný způsob jízdy – nedodržení bezpečné vzdálenosti, nerespektování různých překážek ve vozovce, momentální dopravní situace apodobně. Nesprávný způsob jízdy má na svědomí 934 nehod. Kvůli riskantnímu předjíždění havarovalo 52 šoférů, nerespektování přednosti v jízdě způsobilo 221 nehod a rychlost se vymstila 308 řidičům.

„Pod vlivem alkoholu bouralo v loňském roce 99 řidičů. To je podobně jako v roce předchozím, kde evidujeme 96 případů,“ dodala Pavlová. V roce 2008 byla škoda na vozidlech vyčíslena na více než 78 milionů korun. Policisté rozdali blokové pokuty v částce téměř 1,5 milionu korun.

V roce 2007 se stalo 1908 nehod, při nichž zemřelo 15 lidí. Těžce bylo zraněno 72 osob. Škoda na vozidlech byla vyšší s ohledem k většímu počtu nehod – celkem 88 milionů korun.