Mozková mrtvice a hypertenze mají z rozhodnutí Světové zdravotnické organizace v polovině května své světové dny.
V pátek lékaři veřejnosti připomenou, že pacienti s těmito chorobami plní jejich ambulance i lůžka nemocnic. Bohužel i hodně umírají, varuje před zákeřnou chorobou internista Oblastní nemocnice Příbram Martin Polák. close Příbramský internista Martin Polák. zoom_in

„Arteriální hypertenzí, tedy vysokým krevním tlakem, trpí podle odhadů každý pátý člověk. Taková nemoc si určitě svůj světový den zaslouží. Ačkoliv žijeme ve 21. století a diagnostika i farmakoterapie hodně pokročily, stále platí, že třetina pacientů o své hypertenzi neví, druhá třetina se sice léčí, ale špatně, a jen ta zbývající třetina je léčena dobře. Takže určitě stojí zato na existenci hypertenze upozorňovat. Ostatně vysoký krevní tlak patří spolu s kouřením, cukrovkou a poruchami metabolismu tuků k nejdůležitějším rizikovým faktorům pro vznik onemocnění srdce a cév," konstatuje Martin Polák.

Jak se pozná mozková mrtvice? Že znalost příčin může zachránit život? To vše a mnoho dalších důležitých informací se dozvíte v Oblastní nemocnici Příbram v pátek, kdy personál připravil pro pacienty a veřejnost osvětovou akci ve vstupní hale hlavní budovy 
u recepce. Zde najdete pult
s edukačními materiály, zdravotní sestry, která změří krevní tlak a na počkání provedou krevní test na glykemii a hladinu cholesterolu, ve vyhrazeném čase bude k dispozici i lékař k dotazům či konzultaci.

Pro ty, kteří nebudou mít možnost dostavit se na páteční akci do nemocnice, připravuje Příbramský deník do pátečního vydání a na sobotní webové stránky s internistou Martinem Polákem rozhovor.