„Stavební úpravy vyjdou na zhruba čtyři miliony. Z toho asi 3,3 milionu korun tvoří dotace, kterou nám poskytl Středočeský fond rozvoje obcí a měst,“ popsal Deníku způsob financování starosta Josef Vondrášek. Ve zdravotním středisku se chystají i další změny. Ty se přímo týkají pacientů. Téměř po dvaceti letech působení v Rožmitále odchází do penze jeden z praktických lékařů a to Přemysl Bartoš. Od 1. října ho v ordinaci vystřídá Jan Brodníček.

Ten v posledních dvou letech současně působil jako asistent praktického lékaře v Březnici. Má atestaci z vnitřního lékařství 1. stupně, plicního lékařství a všeobecného praktického lékařství . Je mu šestatřicet let a s rodinou žije ve Vysoké Peci. Lékaře Jana Brodníčka jsme požádali o rozhovor.

Pane doktore, jak mají postupovat pacienti, kteří byli doteď registrovaní u doktora Bartoše? Musejí udělat něco pro to, aby mohli pokračovat u vás?

Bohužel je nutné, aby se všichni pacienti doktora Bartoše, kteří chtějí pokračovat u mne, přeregistrovali. Naštěstí to není složité - stačí nejlépe během října navštívit ordinaci a podepsat novou registraci.

Mnoho obyvatel našeho regionu si dříve muselo najít svého praktického lékaře mimo Rožmitál. Mohou se u vás také přihlásit?

Ano, zatím ještě máme volnou kapacitu a můžeme tedy pečovat i o tyto pacienty.

Ordinace zůstane na stejném místě jako dosud?

Bude na stejném místě v přízemí zdravotního střediska. I nadále zůstane v ordinaci také zdravotní sestra Štěpánka Převrátilová, kterou pacienti znají.

Mohou se pacienti těšit na něco nového?

Nejdřív si asi všimnou nového zařízení ordinace - tady musím poděkovat panu starostovi, radním i pracovníkům městského úřadu za vstřícnost. Znovu se budou přímo v ordinaci provádět krevní odběry. Vzhledem ke své specializaci bych také rád rozšířil péči o základní plicní a spiromerické vyšetření - pokud bude pojišťovna souhlasit. Obecně lze říci, že škála výkonů, které může provádět praktický lékař přímo v ordinaci, je poměrně široká a v budoucnosti uvidíme, zda je možné nabídku rozšířit tak, aby se komfort pacientů ještě zvýšil.

Už jste přesně stanovil ordinační hodiny?

Budou každopádně pět dní v týdnu, přičemž jeden den v týdnu by byla odpolední ordinace pro zaměstnané pacienty. Rádi bychom ordinační dobu rozdělili a umožnili objednávání na část ordinačních hodin. Ti, kteří by se objednali třeba na preventivní prohlídku nebo na předoperační vyšetření, by tak nemuseli čekat společně s akutně nemocnými. Návštěvy by byly vykonávány po domluvě po skončení ordinačních hodin.

Co vás vůbec vedlo k tomu, že jste se vydal na dráhu praktického lékaře?

Praktického lékaře jsem chtěl dělat vždycky, ale když jsem po škole začínal, neměl jsem zde v tomto oboru uplatnění. Proto jsem se stal lékařem plicního oddělení - vůbec toho nelituji, byla to léta strávená zajímavou prací v dobrém kolektivu a věřím, že zkušenosti z nemocnice budu moci uplatnit i jako praktik. Během působení v Březnici jsem zjistil, že se mi „venkovská“ praxe opravdu líbí, a doktor Velebný byl pro mě inspirací. Je to praktik ještě „ze staré školy“, chtěl bych to dělat podobně.

Působil jste v Březnici, bydlíte ve Vysoké Peci, Rožmitál pro vás tedy asi není úplně cizím městem.

To rozhodně ne. Měl jsem v Rožmitále strýce a tetu, chodil jsem tu do hudebky. Navíc, jak říkal pan starosta, Vysoká Pec je prakticky předměstím Rožmitálu… Takže jsem nabídku na převzetí praxe s radostí přivítal.

František Žán

Ordinační hodiny:

Pondělí 7,30-14,00
Úterý 7,30-12,00 12,00-14,00 plicní
Středa 7,30-12,00 12,00-14,00 plicní
Čtvrtek 13,00-18,00
Pátek 7,30-12,00

Odběry … denně kromě čtvrtka do 8,00

Akutně nemocní … do 10,00, ve čtvrtek do 15,00

Objednávání, prevence, předoperační , kontroly, recepty … od 10,00, ve čtvrtek od 15,00 (pro pracující)