Pokuta už přesahuje 1,3 milionu korun

„Dlouhodobá neschopnost a arogance pana starosty Jaroslava Melši (ODS) a obou místostarostů Evy Marvanové (ODS) a Jana Bláhy (ČSSD) přivedly město do situace, kdy za nečinnost tohoto vedení musí město Dobříš ze svého rozpočtu platit nemalé exekuce. K dnešnímu dni to je již více než 1,3 milionu korun a tato částka dále narůstá,“ zdůvodnil nespokojenost s vedením města Dosoudil.

Další odvolání 
k soudu nevyšlo

Radnice se v tomto týdnu proti pokutě odvolala u krajského soudu. Podle našich informací od důvěryhodného zdroje ale s odvoláním nepochodila.

Výzvu ke svolání mimořádného jednání napsal zastupitel a předseda kontrolního výboru Radek Řechka (TOP 09). Upozorňuje v ní na neschopnost starosty a rady řešit problémy spojené s kauzou výstavby v Západní ulici, nerespektování zákonů a rozhodnutí soudů a na způsobenou škodu městu.

Melša: Mimořádné jednání nebude

Zda se bude mimořádné jednání konat, jsme se ve čtvrtek na radnici zeptali starosty Dobříše Jaroslava Melši. „Nemám na stole žádné podklady k tomu, abych svolal mimořádné zastupitelstvo, čili to vypadá, že bude klasicky 19. dubna, jak bylo plánováno,“ sdělil ve čtvrtek Deníku Melša.

Marvanová: Je to velice citlivá věc

Místostarostka Eva Marvanová (ODS) dodala, že kauza Západní ulice je nyní pro všechny zainteresované strany velice citlivou záležitostí. „Proto bych po úterním jednání byla pro, abychom tisku nepodávali žádné informace. Situace je ve stavu počínající dohody, víc k tomu neřekneme,“ dodala důrazně místostarostka. V místnosti seděl i místostarosta Jan Bláha, jenž souhlasně přikyvoval.

Kupodivu, již v pátek, den po naší návštěvě na dobříšské radnici, se na webu města objevily informace k Západní ulici. Radnice vyvěsila nové body týkající se toho, jaké podniká kroky k vyřešení problému.

Stručně k tomu, jak problémy vznikly. Stavební úřad v Dobříši před devíti lety vydal stavební povolení na výstavbu devíti řadových a bytových domů bez souhlasu zhruba dvaceti starousedlíků ze Západní ulice. Ti začali proti postupu úřadu protestovat, až Nejvyšší správní soud v roce 2008 uznal, že úřad udělal chybu. Například podle zastupitele Radka Řechky se město od té doby řešení problému vyhýbá. „Celé čtyři roky říká, že k žádné chybě nedošlo a že žádné ztráty městu nehrozí,“ okomentoval postoj radnice Radek Řechka.

Demolice domů nebo dohoda?

Mohou lidé v načerno postavených domech přijít o střechu nad hlavou? Mohou, pokud se účastníci stavebního řízení nedohodnou. V tom případě může soud nařídit demolici domů. Pokud dojde k vzájemné dohodě, může stavební úřad vydat nové povolení s případnými stavebními změnami.

V jednom z bytů v Západní ulici žije třicetiletý nájemník Ondřej Šlechtický. Co on říká na současnou nejistotu? „Určitě nemám radost z toho, že bych se musel v dohledné době někam stěhovat. Horší by bylo, kdybych byl vlastníkem domu.“

Za úřady opomenuté starousedlíky ze Západní ulice se Deníku ve čtvrtek přímo na místě vyjádřil Lubomír Mandík, jenž se kauzou celé roky důsledně zabývá.

„Já osobně už odmítám s lidmi, kteří sedí na radnici, jednat. To říkám už osm let, kdy jsem se dočkal pokaždé jen podrazu. Dohoda je možná do určité míry. Pokud dojde k dohodě, bude podepsaná starostou a místostarosty, ale nebudou se jmenovat Melša, Marvanová a Bláha. A tohle chci dodržet,“ zdůraznil Lubomír Mandík.

Bod Západní ulice by měl být zařazen do jednání dubnového zastupitelstva. Dobříšské zastupitelstvo tvoří 21 členů, z toho sedm zástupců ODS, pět ČSSD, tři TOP 09, po dvou Nezávislí a KSČM a po jednom Věci Veřejné a sdružení Nezávislí pro Dobříš. Radnici řídí koalice ODS a ČSSD.