Tohoto celosvětového projektu se účastní také Příbram a okolí. V nočních hodinách můžete navštívit netradiční prostředí. V roce 2004 začalo Národní muzeum s pořádáním Pražské muzejní nocí. Před tím se již Muzejní noc konala v několika evropských městech. Principem je nechat muzea a galerie v daném městě otevřené do pozdních hodin. Návštěvníci tak mohou za zvýhodněné vstupné zažít originální program v netypickém prostředí.

Festival muzejních nocí nabídne návštěvníkům koncerty, divadelní a taneční performace, ukázky řemesel, přednášky, komentované prohlídky a další kulturní vyžití. Návštěvy muzeí a galerií se konají na přelomu května a června napříč celou republikou. V Příbrami je možné navštívit už v sobotu Hornické muzeum Příbram, Památník Vojna Lešetice a také Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami.

Ztemnělé podzemí dolu Anna

Hornické muzeum při této příležitosti zpřístupní na Březových Horách podzemní důl Anna. Program začíná v sobotu v 16 hodin a půjde o neobyčejný zážitek, který připomene dobu, z níž pochází první písemná zmínka o báňské činnosti v Příbrami z roku 1311. „Kromě nočních jízd důlním vláčkem v Prokopské štole dolu Anna se od 17 hodin uskuteční tajemné prohlídky ztemnělého podzemí (vodního patra ´Wasserlauf´) při svíčkách a loučích za doprovodu havířů oblečených v kutnách a s lucernami,“ sdělil Roman Abušinov z Hornického muzea Příbram.

V lágru zazpívá Jaroslav Hutka


Památník Vojna v blízkosti obce Lešetice také nabízí v sobotu ojedinělý program. Ve zvláštním a autentickém prostředí bývalého zajateckého tábora pro politické vězně komunistického režimu se představí písničkář Jaroslav Hutka. Jeho vystoupení začíná v 19 hodin. Představí starší skladby s moravskými lidovými baladami, ale i nový repertoár. Ten je ovlivněn cestami po jižní Francii, Španělsku, Řecku, Laosu a Indii.

Po vystoupení budou mít návštěvníci možnost okusit, jak se měla postava Antonína Maděry ze seriálu Zdivočelá země, kterou ztvárnil Martin Dejdar. Tento seriál se natáčel právě v areálu Památníku Vojna. Prohlídka budov bývalého lágru bude za zvýhodněné vstupné 5 Kč.

Muzejní noc ve znamení opery

Třetí místem, které se v souvislosti s Nocí muzeí zpřístupní, je Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami. Zde se Festival muzejních nocí uskuteční v sobotu 4. června. Program začne v 18 hodin a konec je naplánován na 23. hodinu.

Slavnostní večer příznivců vážné hudby zahájí vernisáž výstavy Rusalka, která je pořádána ke 110. výročí premiéry této nejoblíbenější Dvořákovy opery v Národním divadle v Praze.

V 19 hodin začne výběr árií z Dvořákových oper na vstupní terase zámku. O jejich přednes se postarají studenti Pražské konzervatoře. Ve 21 hodin bude na řadě další bod programu. Představí se tentokrát studenti hudební Konzervatoře v Plzni. Ti nastudovali komorní představení Pergolesiho Livietta a Tracollo.