„Večerní vycházka vedená zoologem zaměřená na obojživelníky a další vodní živočichy je součástí doprovodného programu Muzejních nocí,“ připomněla.

Kvákání i to další. Při noční výpravě

Hornické muzeum tentokrát nabídne – v případě, že budou příznivé okolnosti – pozorování kuňky obecné, rosničky zelené a dalších druhů žab, dvou druhů čolků i rozmanitého vodního hmyzu.

Pozvánka na Muzejní noc 2021 v Hornickém muzeu v Příbrami.Pozvánka na Muzejní noc 2021 v Hornickém muzeu v Příbrami.Zdroj: archiv Hornického muzea Příbram„Předpokládané ukončení exkurze je v 22.00 až 22.30; skupinu lze v průběhu vycházky opustit i dříve. Kdo však vydrží až do setmění, uslyší pozoruhodné hlasové projevy žab,“ připomněla Moravcová. Přičemž dodává i další organizační podrobnosti, jež jsou v nynější době nezbytností: „Účastníci musí doložit potvrzení o negativním testu na nemoc covid-19, prodělání nemoci nebo očkování.“

Muzejní noc přímo v Hornickém muzeu Příbram se pak uskuteční v sobotu, a to od 18 do 22 hodin v areálu Ševčinského dolu a dolu Anna. „Kromě večerních prohlídek vybraných expozic a podzemních tras budete mít možnost setkat se s muzejními pracovníky, které během běžné návštěvy muzea nepotkáte,“ upozornila Moravcová na setkání nejen s muzejním historikem, pedagogem či archeologem nebo konzervátorem, ale i s geologem a botanikem.

Nabízí se tak možnost využít jedinečné příležitosti třebas každému, kdo má doma minerál, s jehož určením potřebuje pomoci.

Neobvyklá atmosféra i zasvěcené odpovědi

V nabídce je toho mnohem víc. Zajímá vás, jaké rostliny rostou „za humny“ na haldách – nebo naopak na dalekých Špicberkách? Chcete vědět, jakými zajímavými archeologickými nálezy se může Příbramsko pochlubit? Nebo se jen toužíte ponořit do netradiční večerní atmosféry muzea? Tak zní otázky, které Moravcová nabízí – přičemž odpovědí je vždy nějaká součást programu sobotního večera. S tím, že odpovědi na zvídavé dotazy dětí i dospělých jsou samozřejmostí.

„Dále se můžete těšit na voskařské pracoviště s ukázkou svící a litím obětin, na promítání fotografií z cest muzejního botanika nebo na speciální prohlídky hornického domku vedené historikem,“ servíruje Moravcová další návštěvnické lahůdky. V obou areálech nabídne svezení důlní vláček – a působivý bude i výhled na večerní panorama Březových Hor i na širší okolí z 27 metrů vysoké věže šachetní budovy Ševčinského dolu.