VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum otevřelo stezku věnovanou politickým vězňům

Příbram /ROZHOVOR/– Hornické muzeum v Příbrami nezahálí. V sobotu totiž otevřelo novou naučnou stezku. Návštěvníci se na ní vydají po stopách politických vězňů.

25.11.2013 AKTUALIZOVÁNO 25.11.2013
SDÍLEJ:

Ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.Foto: Kateřina Chourová


„Na trasu spojující Svatou Horu a bývalý tábor Vojna jsme umístili sedm informačních panelů. Prostřednictvím příběhů politických vězňů si tak lidé připomenou neslavnou historii našeho národa," informoval Příbramský deník ředitel hornického muzea Josef Velf.

Mezi zastávky také patří i příbramské nádraží. „Toto místo je s vězni symbolicky spojené. Odtud přijížděli a odjížděli nejen samotní vězni, ale také jejich rodiny, aby je zde navštívili," vysvětlil ředitel. 
K dalším zastávkám patří i Žežice či Lešetice.

Otevření stezky se proto také zúčastnil bývalý politický vězeň František Zahrádka.

„Nutno říci, že na vzniku památníku má velkou zásluhu právě František Zahrádka, který zde sám jako politický vězeň strávil nějaký čas. Památník Vojna je tedy jeho dítětem," nezapomněl dodat Josef Velf.

Stezku začalo budovat hornické muzeum na jaře tohoto roku. Na projektu se finančně podílel Česko-německý fond budoucnosti, Středočeský kraj a také město Příbram.

Nová stezka přibližuje osudy bývalých politických vězňů

V sobotu otevřelo hornické muzeum novou naučnou stezku, která také přibližuje příběhy politických vězňů.

„Na panelech je pojednání o lidech, kteří sem byli proti své vůli a zcela bezdůvodně, mnohdy zcela smyšleně, internováni na základě stranických institucí," přiblížil ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.

Slavnostní otevření si nenechaly ujít desítky lidí všech věkových generací. Památník Vojna navštívil také František Zahrádka, který zde jako politický vězeň sám pobýval.

„V nejrůznějších lágrech, mimo jiné i tady na Vojně, jsem strávil třináct let. Od svých devatenácti do dvaatřiceti," řekl František Zahrádka, který během prohlídky vylíčil také několik vlastních zážitků z táboru Vojna.

Ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl o nové stezce říká: Vězni byli v táboře trestáni i za zpívání koled

Ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl. 

Ředitel Hornického muzea Příbram Josef VelflŘeditel hornického muzea Příbram Josef Velfl otevřel novou naučnou stezku a při této příležitosti také poskytl Příbramskému deníku rozhovor.

Jak dlouho jste stezku budovali?
Příprava stezky se odvíjela od letošního jara, kdy za námi s tímto nápadem přišel Josef Hovorka, který se o tuto problematiku zajímá.

Podle čeho jste vybírali umístění panelů?
Umístění panelů kopíruje již současnou cyklostezku a panely jsou zároveň umístěny tak, aby mělo jejich umístění spojitost s příběhy vězňů či táborem Vojna.

Naleznou zde návštěvníci i příběhy samotných Příbramáků?
Ano, například příběh Františka Zahrádky, který byl členem ilegální skautské organizace a podílel se mimo jiné i na převádění osob ohrožených zatčením. Také on strávil nějakou dobu zde v táboře Vojna.

Jakým dalším faktům se stezka věnuje?
Na panelech jsou informace i o tajně sloužených mších v lágru. Je zde uveden i případ, kdy vězni byli potrestáni i za zpívání koled. Vězni byli například umístěni do takzvané korekce, kde nebylo ani topení a kde dostávali jen snížené dávky potravy.
 

Autor: Kateřina Chourová

25.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Antonín Barák.

Antonín Barák opět zazářil a věří, že Udine bude stoupat tabulkou

Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Autorka knihy zmapovala zaniklé i zachovalé mlýny Sedlčanska

Sedlčany - Region Příbramska je obohacen o další knihu, kterou ocení nejen historikové a odborná veřejnost. Novinku Vodní mlýny Sedlčanska na prahu modernizace od Šárky Maškové Janotové ze Sedlčan si mohli nechat první zájemci podepsat v pátek 8. prosince v Městském muzeu v Sedlčanech při slavnostním knižním křtu a autogramiádě. Více nám o publikaci řekla mladá autorka v rozhovoru.

Předávání Betlémského světla před kostelem zpestří živý betlém

Sedlčansko /FOTOGALERIE/ - Skauti opět přivezou Betlémské světlo, symbol míru a přátelství, do České republiky. Lidé budou mít možnost vzít si jej do svých domácností také na Sedlčansku. Zásluhu na tom mají v regionu skauti z Kosovy Hory a turistický oddíl mládeže Jeleni Sedlčany. Lidem umožní po několik dnů rozsvítit petrolejku, lucernu, hřbitovní nebo klasickou svíčku. 

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Výstava betlémů se letos zaměřila na Tři krále

Příbram /FOTOGALERIE/ – Už po sedmadvacáté jsou v prostorách Galerie Františka Drtikola vystavené ty nejzajímavější a nejhezčí příbramské betlémy ze sbírek Hornického muzea Příbram i od soukromých vlastníků. Obdivovat je můžete až do 7. ledna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT