Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návštěvníci muzea se budou přetahovat se žentourem

Příbram - Hornické muzeum Příbram připravilo na čtvrtek 28. října od 10 do 16 hodin při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje naučný i zábavný program na hornické téma s názvem Havířské šprýmování. Na návštěvníky čeká řada her, soutěží, zábavný kvíz či všechny atrakce muzea a jeho poboček.

25.10.2010
SDÍLEJ:

Hornické muzeum PříbramFoto: Miroslav Rendl

Do tradiční podzimní akce Den Kraje se Hornické muzeum zapojuje od jejího počátku v roce 2006. „Poprvé to byl pořad Putování za příbramskými permoníky, při němž návštěvníci hledali v expozicích muzea permoníky. V roce 2007 jsme připravili neobvykle pojaté šermířsko-divadelní představení O Horymírovi podle Starých pověstí českých a v podobném duchu proběhlo následující rok další představení Libušino proroctví aneb O březohorském stříbru,“ zavzpomínal Roman Abušinov z muzea.

V loňském roce se muzeum vydalo ještě hlouběji do historie s populárně naučným programem Keltové na Březových Horách. Zachycoval život, řemesla a zábavu dávných keltských obyvatel, kteří kdysi na Příbramsku vyhledávali cenné kovy.

„Zájem veřejnosti se každým rokem zvyšuje, od několika set návštěvníků v roce 2006 až k loňským dvěma tisícům. Většinu tvoří rodiny s dětmi, neboť program je vhodně strukturován právě pro ně. Na své si přijdou děti i dospělí. K zájmu této skupiny návštěvníků přispívá i symbolické vstupné ve výši jedné koruny,“ zdůraznil Roman Abušinov.

Dnů Kraje se tedy muzeum účastní pravidelně, ale ani Havířské šprýmování není novinkou. Tento zábavný program plný soutěží a her se uskutečnil už v roce 2005 v rámci Dnů evropského dědictví. Letos je to tedy podruhé, ovšem při jiné příležitosti. Akce se sice zčásti inspiruje hornickými slavnostmi z minulosti, ale na žádnou přímo nenavazuje. Tradici si buduje teprve nyní.

Letošní ročník se koná v areálu Ševčinského dolu, kde budou připraveny netradiční hry a soutěže. Například těžba stříbrné rudy, nakládání zlatonosné rudy do huntíku, rýžování zlata, čerpání důlních vod, přetahovaná se žentourem, stloukání důlní výdřevy pomocí hřebíků, kutání do kamene, pokládání pražců důlní železnice nebo pošťuchování se zlobivým permoníkem. Na ty, kteří absolvují všechny úkoly, čeká sladká odměna.

Pro návštěvníky expozic je dále přichystán zábavný kvíz se slosováním o ceny. Zodpovězené otázky lze odevzdat do neděle 31. října v kterékoliv pokladně muzea. Výherci, vylosovaní ze správných odpovědí, budou oznámeni 8. listopadu na webových stránkách muzea.

V rámci celodenního programu bude 28. října možné absolvovat také jízdu hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem, jízdu důlním vláčkem v podzemí Prokopské štoly, fárání výtahem na dole Anna, prohlídku historického podzemí Wasserlauf nebo jízdu do dolu Drkolnov po skluzavce k obřímu vodnímu kolu.

Všechny expozice Hornického muzea Příbram, včetně poboček - Památníku Vojna Lešetice, Skanzenu Vysoký Chlumec, Muzea Špýchar Prostřední Lhota a Muzea zlata Nový Knín, budou otevřeny nejen o svátku, ale i v ostatních dnech až do neděle 31. října.

A jaké akce chystá muzeum do konce roku? „Do Vánoc nezbývá mnoho času, proto již teď připravujeme dvě významné a oblíbené akce – výstavu betlémů na Zámečku-Ernestinu a Vánoce v hornickém domku spolu s nadílkou v Prokopské štole,“ uvedl pracovník muzea.

„Kromě toho je až do konce roku v cáchovně dolu Vojtěch otevřena archeologická výstava o mladší době bronzové na Příbramsku a v Památníku Vojna například výstava o šedesátileté činnosti NATO se zdánlivě nezajímavým, avšak pro naši zemi velmi důležitým tématem,“ uzavřel Abušinov.

Karel Souček

25.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení