Na Příbramsku jsou dvě ohniska, kde byla objevena nákaza tularemií u zajíců. Jedno je u Bratkovic a druhé u Dublovic na Sedlčansku. Nákaza byla ale objevena v jednom případě před rokem a poprvé před dvěma lety. Ohniska jsou z toho důvodu evidována kvůli nutné pozorovací době. Nové případy nebyly od té doby evidovány.
Letos v únoru se ale objevila jiná nemoc u volně žijících druhů zvěře, kterou je prašivina. Nemoc způsobená parazitem zvaným zákožka svrabová byla nalezena u divokých prasat u Hluboše a u Pičína. „Je to nemoc, která je sice přenosná na člověka, ale díky hygienickým návykům není třeba se jí obávat. I když parazit může přejít na člověka, nemá šanci mu prakticky způsobit žádnou chorobu,“ řekl Deníku jednatel Okresního mysliveckého spolku v Příbrami Milan Kubů. Podle veterinářů se myslivcům podařilo úspěšně vyléčit napadené divočáky podáním preparátu.
Myslivci na Příbramsku vynaloží na celoplošnou ozdravovací akci každým rokem přibližně čtvrt milionu korun.
„Aplikujeme u krmelců přípravky proti parazitům v zažívacím traktu nebo plicní červivosti, motolici, podkožním a nosním střečkům. Provádíme to v lednu, kdy se neloví srnčí ani jelení zvěř,“ připomněl Milan Kubů, jak se preventivně bojuje proti mnohým nákazám a nemocím volně žijící lovné zvěře.
Na Příbramsku se také podařilo plošnou vakcinací lišek proti vzteklině vymýtit tuto nebezpečnou a na člověka přenosnou chorobu ještě o několik let dříve, než byl zaznamenán poslední případ v rámci republiky v roce 2002.
Příbramští myslivci byli dokonce průkopníky vakcinace divokých lišek. „Začalo se s ní už v roce 1989 poprvé v našem okrese. Tehdy se ještě účinná látka nevyráběla u nás, ale za osm marek jsme ji kupovali z Německa,“ vzpomíná Kubů s tím, že se vakcinace na Příbramsku neprovádí už asi čtyři roky nebo pět let. Myslivci ročně odevzdají asi sto ulovených lišek kvůli vyšetření. Ta byla vždy negativní.