Již v pátek 22. června se na místo sjeli účastníci na generální zkoušku. V sobotu 23. června v 9 hodin show odstartovala naostro pro veřejnost. Účastníky ze sběrných parkovišť v Dobřívu a ve Strašicích svážely na místo autobusy. Slavností zahájení obstaral promenádní koncert vojenské hudby, poté následovaly proslovy organizátorů, zástupců Armády České republiky a promluvila také končící ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová. „Diváci se i letos mohou těšit na úvodní defilé historické techniky, které bude zaměřeno výhradně na výrobky československé výroby od roku 1928 do nedávné současnosti,“ představil úvod programu člen ředitel Muzea na demarkační linii František Koch.

Přesně v deset hodin nad diváky přelétly vrtulníky a stíhačky Armády České republiky. Od deseti hodin začalo oblíbené defilé historické vojenské techniky včetně několika unikátních lahůdek. K vidění byl automobil Walter, policejní autokar, který používaly například jednotky Stráže obrany státu, lehký automobil Tatra vzor 1930, či tančík vzor 33 se dvěma lehkými kulomety, který používala československá armáda. Jako poslední se ukázala před diváky v defilé historických vozů Tatra 815 8x8. Diváků v té době stále přibývalo. Po historické technice se představila také současná armádní technika, velký zájem vzbudilo předvedení vozů mimo jiné Land Rover Defender 130 v provedení Kajman, IVECO nebo Pandur a Pandur II. Předvedena byla také technika slovenské armády.

Ilustrační foto
Migranti pochytaní u Velimi se do kamionu dostali nejspíš tajně. Česko opustí

Následovala připomínka 100 let od založení Československé republiky, při které nechyběla ani československá hymna. Před polednem mohli návštěvníci akce zhlédnout ukázku bitvy legionářů, nebo řešení situace v Sudetech v roce 1938, kdy byli četníci a členové armády cíleně provokováni německými agenty. Po dvanácté hodině odstartovala operace zásahové jednotky policie s použitím moderní techniky, při které bylo přepadeno vozidlo převážející větší množství peněz. Návštěvníci při něm byli svědky i výsadku posil z vrtulníku.

Vrcholem programu byla operace na zajištění objektu s otravnými látkami proti jejich zneužití protivládními vzbouřenci stranami. Do této operace bylo zapojeno letectvo, dělostřelectvo a vzdušný výsadek. Po velkou část operace se do boje zapojily i vrtulníky.

Kolem 16. hodiny členové Hasičského záchranného sboru předvedli zvládnutí náročné simulované situace, kteří pomocí hydraulické vyprošťovací techniky vyprostili zraněné lidi z auta. Své střelecké umění ukázali také jinečtí dělostřelci z 13. dělostřeleckého pluku Jaselský.

Návštěvníci se mohli seznámit i s dalšími částmi ozbrojených složek, IZS a partnery akce v jejich stáncích v areálu. Svůj stánek tam měla například i Správa CHKO Brdy. Zajímavá byla také prezentace vybavení pyrotechniků a Policie ČR. Malí i velcí si mohli potěžkat a vyzkoušet výstroj a výzbroj armády, policie a také některé novinky na zbrojním trhu.

Zdravotnickou podporu policistům, hasičům i návštěvníkům poskytovali také záchranáři ze Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra (ZZMV). "Využili jsme nabídky k prezentaci našich činností ve prospěch bezpečnostních složek státu a současně jsme nabídli kolegům zdravotníkům z Armády ČR, že zřídíme další takzvaný medical point a poskytneme i zdravotnické ošetření a součinnost. Byla to spolupráce na velmi vysoké úrovni," pochvaloval si mluvčí ZZMV Miloš Navrátil. Zároveň nabízeli informace o tom, jak správně provádět resuscitaci a děti si mohly vyzkoušet, zda správně vědí, kde se jednotlivé orgány nacházejí v lidském těle. O vyzkoušení nepřímé masáže srdce na figuríně byl mezi dětmi velký zájem a stála se na něj fronta. U stánku ZZMV se zdravotníky byli zároveň partneři z Nadačního fondu Petra Koukala, kteří návštěvníky v rámci projektu STK pro chlapy seznamovali mimo jiné s potřebností a správným prováděním prevence.

Na Městském stadionu Sletiště v Kladně se o víkendu 23. a 24. června uskutečnila hlavní část Krajské soutěže v požárním sportu profesionálních a dobrovolných hasičů.
Krajskou soutěž hasičů ovládli profesionálové z Kutné Hory