Bobři si našli poměrně skryté místo daleko od obydlených lokalit a postupně tam budují kaskádu hrází, kde neškodí.

„Stačilo jít proti toku potoka a už jsme se mohli dívat na bobří hráze, kterých bylo více než dvě a bobři se rozhodně snažili, protože vody rozhodně v potoce přibylo,“ uvedl Petr Kadlec s tím, že někdo by mohl namítat, že je přítomnost bobrů škodlivá, ale na tomto místě prý nemají co zničit.

„Navíc přispívají k zadržování tolik potřebné vody v přírodě. Už stačilo jenom najít vhodné místo na umístění fotopasti. Zase se sem vydáme, abychom zjistili, zda jsme nějakého bobra na fotopast chytli,“ řekl.

Není to ještě tak dlouho do minulosti, kdy bylo téměř nemožné na bobra v přírodět narazit. V Česku byl vyhuben. Mimo jiné i proto, že ho ve středověku křesťané pokládali za postní jídlo.

Dnes je ale chráněný zákonem, do krajiny se vrací, i když některých místech může být jeho působení problematické. Obecně ale pomáhá zadržovat v krajině vodu a vytváří biotopy pro vodní ptáky, obojživelníky a další ohrožené živočichy.

Ač je bobr obecně plaché zvíře, při vyrušení a pokud má pocit, že je zahnán do úzkých, může být nebezpečný a zranit i člověka. Proto je lepší sledovat jejich činnost zpovzdálí a nerušit je.