V Příbrami jsou oba hřbitovy v době od 25. října do 2. listopadu otevřeny v rozšířené otevírací době od 7 do 19 hodin. Město se celkem v současné době stará o 6800 hrobových míst.

„Po celou dobu od 25. října do 2. listopadu budou kromě našich zaměstnanců příbramské hřbitovy procházet i strážníci městské policie. Navíc od čtvrtka do soboty budeme věnovat i zvýšenou pozornost vysypávání košů na hřbitovech, takže v areálech budou i naši pracovníci,“ uvedla vedoucí střediska Správa hřbitovů Technických služeb Příbram Irena Michalová.

V současné době se na pohřebištích aktivně uklízí spadané listí. V pátek 2. listopadu se bude od 15 hodin v kapli sv. Kříže na hřbitově Na Hvězdičce sloužit zádušní mše. U Březohorského hřbitova mohou návštěvníci letos poprvé využít i služeb nového parkoviště s parkovacími stáními pro 86 míst pro osobní automobily.

Téměř stejná situace je i v dalších městech v regionu jako například v Sedlčanech a Dobříši, kde také už strážníci městské policie procházejí místní hřbitovy a přilehlá parkoviště. Správa hřbitovů provádí úklid pohřebišť, která jsou pro veřejnost otevřená do tmy.

Sváteční řidiči

Během tohoto týdne je také možné vidět na silnicích více policejních hlídek Policie ČR, je to kvůli podzimním prázdninám dětí a také kvůli blížící se Památce zesnulých. S tím je vždy očekávána zvýšená hustota provozu a je předpoklad, že za volant usednou i takzvaní sváteční řidiči, kteří vyjedou, dá se říci, jen za „dušičkovými povinnosti“.

„Motoristé by proto měli být ohleduplní, počítat s tím, že mohou být mokré silnice, kde se často nachází spadané listí, a také že mohou potkat řidiče, kteří řídí pouze párkrát v roce,“ apeluje na účastníky silničního provozu policejní mluvčí Monika Schindlová.

Kromě bezpečnosti a plynulosti na silnicích bude policie také zajišťovat veřejný pořádek. V terénu, především v blízkosti hřbitovů, na parkovištích, bude maximální počet možných hlídek. Ty se zaměří především na zloděje, které v tomto období láká jak pohřební výzdoba přímo na hrobech, tak věci odložené v autech na parkoviště poblíž hřbitovů.

Zároveň budou policejní hlídky monitorovat také parkovací plochy u obchodních center. I tašky s nákupem lákají zloděje. Mnohdy kvůli tomu zloděj rozbije sklo od vozu a škoda je spíše větší na automobilu než na odcizených věcech.

Památka zesnulých či lidově Dušičky připadá na 2. listopadu a je římskokatolické církvi dnem liturgického roku, kde se církev modlí za všechny zemřelé. Veřejnost si zemřelé připomíná nejčastěji zapálením svíčky u hrobu, což je symbolickým aktem vztaženým k vzpomínce a věčnému životu.