Všichni řešili hypotetický případ, kdy na letišti havarovalo malé letadlo s 18 pasažery a situace, které by se případně mohly stát, aby byli připraveni v případě opravdové nehody na všechny eventuality.

Cvičení začalo v deset hodin, kdy byl na linku tísňového volání oznámen pád letadla v prostoru za letištěm. Operační důstojník k události vyslal jednotky profesionálních hasičů ze stanic HZS Příbram a HZS Dobříš a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Trhové Dušníky a Příbram VI-Březové Hory.

Jeden z pilotů havárii "nepřežil", ostatní cestující kromě jednoho smrtelně zraněného byli více či méně zranění. Jako první na místě zasahovali hasiči, vyprošťovali zraněné a zabezpečovali letadlo a prostor kolem něj. Jako další na řadě záchranáři ošetřovali zraněné a celou oblast zajišťovali policisté.

Zranění byli po vyproštění přeneseni na bezpečné místo, kde byli ošetřeni. Obětaví hasiči v plné výstroji jim mimo jiné na prudkém slunci vlastními těly dělali zastínění, než byl postaven přístřešek. Do role figurantů se plně vžili studenti příbramské střední zdravotnické školy. S jejich namaskováním tradičně pomohli členové Českého červeného kříže.

Podobné cvičení není ve středních Čechách ojedinělé. V dubnu se simulovaná havárie prověřující nejen činnost hlavních pilířů integrovaného záchranného systému, ale i spolupracujících složek, odehrála na letišti rakovnického aeroklubu.