„Takovýchto přístrojů je v současnosti ve Středočeském kraji maximálně pět kusů. Zařízení mění vzduchovou vlnu, která je do něj vháněna pod tlakem, v akustickou radiální vlnu. Ta je hlavicí aplikátoru přenášena do tkáně, kde působí do hloubky až čtyř centimetrů. Podle zkušeností zdravotníků i v zahraničí je účinnost velmi vysoká,“ uvedl primář rehabilitačního oddělení Vítězslav Hradil.
Nové zařízení ale nemohou využívat úplně všichni zájemci. Léčba rázovou vlnou by se neměla používat u lidí s nádorovým onemocněním nebo u těhotných žen. Určité problémy by měli také například pacienti s výskytem křečových žil.
Relativně nová metoda rehabilitace rázovou vlnou je celkem úspěšná, ale ne zázračná. Nadpoloviční většina pacientů po aplikování rázové vlny uvádí, že se jejich potíže zmírnily alespoň do té míry, kdy se mohou věnovat činnostem, u kterých byli dříve bolestí limitováni.
„Náklady na poskytování procedury zdravotní pojišťovny nehradí. Jedno ošetření vyjde pacienta na 300 korun, přičemž je potřeba zhruba třech až pěti sezení s odstupem jednoho týdne,“ řekl primář Vítězslav Hradil.