Do konce letošního roku by měly být zahájené stavební práce na zvýšení kapacity lodního výtahu na Orlické přehradě. „Finanční náklady představují zhruba 63 milionů korun. Modernizovaný výtah bude moci přepravovat plavidla o váze do 6,5 tuny. Nyní je to maximálně 3,5 tuny,“ uvedl tiskový mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

Modernizace výtahu v Solenicích potrvá do konce příštího roku. „Dokončení Vltavské vodní cesty se týká ve Středočeském kraji především lodních zdvihadel Slapy a Orlík, které propojí jihočeskou Vltavu s Prahou a Labem pro tisíce turistických lodí, které dnes nemohou tyto přehrady překonat,“ řekl Dušan Sahula, ředitel Středočeských vodních cest.

Ale ani zvýšení kapacity lodního výtahu nevyřeší možnost plavby velkých turistických lodí, jako je například loď Svatá Anna, která brázdí hladinu Orlické přehrady od poloviny prázdnin. „Dokončení zdvihadla pro velké lodě, jehož stavební příprava byla provedena zároveň s výstavbou vodního díla Orlík, není na pořadu dne,“ potvrdil Roldán.

Investice nutné pro dokončení Vltavské vodní cesty včetně zdvihadel jsou odhadovány na 5 miliard korun.