A důvod? Nevhodně zadaná veřejná soutěž.

Dříve město vozilo odpad na skládku do Chrástu, přičemž službu zajišťovala firma Rumpold. Ve chvíli, kdy se ale otevřela skládka na katastrálním území města Příbram, tak město odváželo odpad do této lokality.

„V tomto případě pak máme jako město nárok na pět set korun za každou uloženou tunu. A to je právě kámen úrazu. Jak napsat soutěž tak, aby nebyla diskriminovaná žádná firma," vysvětlil příbramský místostarosta Ivan Šedivý.

Firma, která neukládá v katastrálním území města Příbram, je proto pro město nevýhodná. „My jsme si zákon o odpadech nevymysleli, zákon je ale nyní takový, že „diskriminuje" firmu, která nemá skládku na katastrálním území. A tak nemohla vyhrát firma Rumpold," dodal místostarosta.

Zároveň potvrdil, že došlo k administrativní chybě, a to při zadávání do centrálního systému. „Je to velmi složitý systém. Navíc ředitel Technických služeb Příbram řešil tuto situaci poprvé. Zadal soutěž na špatnou stránku a nepodařilo se mu vložit celý text," řekl Šedivý. Pokuta 220 tisíc ale paradoxně přinesla městu zisk zhruba pět milionu. Právě proto, že odpad neukládalo město do Chrástu.

Toto"poškození" bude předmětem jednání škodní komise.

„Díky tomuto pochybení jsme ale mohli pro letošní rok snížit cenu za odvoz odpadu o dvanáct korun na každého obyvatele. Takže i pochybení někdy může být prospěšné," uzavřel téma místostarosta.