V Příbrami se k akci připojí především střední školy, ale ne všechny. Ke stávce se jednoznačně připojí pedagogické sbory obou gymnázií, střední průmyslové školy a částečně i střední zdravotnické školy.

„Osobně stávku podpořím, ale u kolegů to nechám na jejich svobodné vůli. Učitelská profese je dlouhodobě nedoceněná, neustále se mluví o množství prázdnin, které máme, ale nemluví se o psychickém tlaku, které jsou pedagogové vystaveni a dalších aspektech naší práce. Přestože se ke stávce připojím, myslím si, že situace by se měla v budoucnu řešit jinak než si brát jako rukojmí děti,“ řekl ředitel příbramské střední zdravotnické školy Václav Kočovský.

Studenti školy tak zřejmě ve středu půjdou do školy podle toho, kolik učitelů se ke stávce připojí a kolik nikoli. Naopak na obchodní akademii se bude normálně učit jako každý jiný den.

Gymnázium v Dobříši se ke stávce připojí symbolicky. „Klasicky stávkovat nebudeme. Vyjádříme svůj postoj na internetu a vysvětlíme ho studentům. Požadavky odborů podporujeme, ale stávku ne,“ konstatoval ředitel školy Jiří Kastner.

Sedlčanské gymnázium se také nepřipojí. „Projednával jsem situaci s našimi odboráři a stávkovat po dohodě nebudeme,“ uvedl ředitel Radomír Pecka.

Ze sedmi příbramských základních škol se ke stávce zatím připojí dvě. „Základní škola pod Svatou Horou bude zavřená. Základní škola 28. října zajistí náhradní program pro žáky prvních a druhých tříd, zbytek dětí zůstane doma. O situaci se ještě jedná na Základní škole Březové Hory, ostatní základní školy budou normálně učit,“ sdělila mluvčí města Eva Švehlová s tím, že v provozu budou i všechny příbramské mateřské školy.

U ostatních škol v regionu je situace podobná a většinou se k akci nepřipojí.