Odkládací místo pro děti matek, které se nemohou o svého potomka postarat, ať už z psychických, finančních, sociálních či jiných důvodů, se bude nalézat v jednom z křídel pavilonu D příbramské nemocnice, v blízkosti porodního sálu.
„Umístění splňuje veškeré náležitosti samotného principu babyboxu, které nejsou bohužel ve všech případech samozřejmostí. Maminka by při odkládání svého dítěte měla mít naprosté soukromí, protože se samozřejmě jedná o velice stresující záležitost. Zároveň je nutné, aby byl v blízkosti k dispozici odborný personál, který se o miminko bude moci okamžitě náležitě postarat,“ uvedla tisková mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková.
Babybox vznikne v Příbrami především díky spolupráci nemocnice s občanským sdružením Babybox pro odložené děti – Statim, a také díky partnerům nemocnice, kteří převzali úlohu sponzorů. Vybudování odkládacího boxu vyjde totiž na čtvrt milionu korun.
Samotná konstrukce schránky se skládá z odvětrávaného úložného prostoru 100 x 60 x 50 centimetrů, vyhřívaného na 37 stupňů Celsia, a dvířek z venkovní i z vnitřní strany. Pro matku je také přichystán lístek s informacemi o budoucím osudu dítěte a o možnostech, jak jej může získat zpět.
Ve chvíli, kdy rodička zavře dvířka, spustí se světelná a zvuková signalizace zdravotnímu personálu, včetně SMS na několik mobilních telefonů pro minimalizování doby, po kterou je dítě uložené ve schránce.
Většinou již během jednoho týdne bývají vyřízeny potřebné dokumenty umožňující dítěti dostat se do nové rodiny.
Vyskytují se však i skeptické názory ohledně zřizování babyboxů.
„Je to příliš neosobní. Myslím, že možnost odložit anonymně dítě v nějaké přihrádce by mohla zvýšit počet těchto případů,“ prohlásil Jindřich Moravec z Příbrami.
„Pokud babybox zachrání život byť jen jedinému dítěti, každopádně to za to stojí,“ dodala tisková mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková.