V Oblastní nemocnici Příbram se onkologická ambulance nejčastěji věnuje ambulantní léčbě a sledování pacientů s již diagnostikovanými nádorovými onemocněními. Nabízí také protinádorovou chemoterapii, imunoterapii, hormonální a biologickou léčbu, symptomatickou terapii nebo dispenzarizaci pacientů. Samozřejmostí je i úzká návaznost na ostatní lůžková a ambulantní oddělení nemocnice.

„Spolupracujeme s Komplexními onkologickými centry a radioterapeutickými klinikami KOC FN Motol, VFN Praha či Nemocnice Na Pleši a máme vlastní ředírnu cytostatik v nemocnici,“ řekl mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota.

Nejčastějším diagnostikovaným zhoubným onemocněním jsou kožní nádory, karcinomy tlustého střeva a konečníku, karcinomy prsu u žen a zhoubné nádory prostaty a plic. Formy rakoviny jsou takové, na jejichž rozvoji se podílí nezdravý životní styl. Například kouření je zodpovědné za vznik až 90 procent případů rakoviny plic.

S onemocněním rakovinou se v nějaké formě ať u příbuzných nebo známých asi už setkal každý z nás. Nedávnou a bohužel smutnou zkušenost mají s touto nemocí například příbramští divadelní ochotníci ze spolku Půlnoc.

„Letos v lednu na rakovinu zemřel náš kamarád a člen souboru Luboš Poslední. Smutné je to, že o rakovině vůbec nevěděl a myslel si, že jen bolí záda, protože si zřejmě skřípl nerv,“ vzpomíná členka souboru Klára Nováková s tím, že Luboš si prý na bolest zad stěžoval několik měsíců.

„I lékaři ho léčili na bolavá záda, dokonce u nás byl ještě krátce před Vánoci na návštěvě a vůbec o rakovině nemluvil, ale v polovině letošního ledna jsme se od jeho dcery dověděli, že zemřel na velmi agresivní formu rakoviny, kdy měl metastáze kolem páteře a od toho ho zřejmě právě bolely ta záda,“ dodává.