Program pietní akce trval po celý den na několika místech regionu. Hned ráno v 8.30 hodin se konala Mše za padlé letce v sedlčanském kostele Na Církvičce. Účastnili se i zástupci ambasád USA a Velké Británice. Pokračování bylo v Kosově Hoře v Parku generála Mareše, odkud odstartoval také pochod s názvem Za křídly letců, jehož cíl byl v Bořené Hoře u Štětkovic. Zde byl v areálu zatopeného lomu od 14 hodin uspořádán majáles.

Majáles vítězství nabízel kromě občerstvení, přehlídky historických vojenských vozidel a podívané na funkční modely v terénu také výsledky vyhlášené výtvarné soutěže žáků základních škol. Ti měli za úkol namalovat obrázek na téma: Spojenečtí letci a jejich letadla nám přinesli svobodu a mír. Vystaveno bylo přes tři sta výtvarných děl a každé z nich bylo něčím zajímavé, ať už tématem, provedením nebo pohledem autora. Návštěvníci mohli hlasovat, který obrázek se jim líbí nejvíce, ale vybrat pouze jeden nebo dva bylo opravdu velmi obtížné. Na závěr byla díla vydražena ve prospěch Vojenského fondu solidarity Armády ČR.

Výstava se konala pod záštitou města Sedlčany a obce Kosova Hora. V 15 hodin nad areálem dvakrát přeletěly letouny Gripen. Podporu akce a výstava měla také od Vojenského fondu solidarity Armády ČR. Ten na akci zastupovala jediná česká generálka Lenka Šmerdová.

K samotné akci směrem k divákům uvedla: "Jsem nadšená z toho, kolik z vás se tady sešlo, protože tím nejen oceňujete práci organizátora, ale dali jste nám tím takový signál nám vojákům, že při nás stojíte a že si naší práce vážíte. Já naopak si vážím za nás za všechny vojáky toho, že nás podporujete." Vyjádřila se, že je velmi překvapena, že i ve svátečních dnech kolem Velikonoc si lidé najdou čas. Ohledně pietních aktů přiznala: Velmi si vážím účasti lidí, těch, kteří si chtějí připomínat ty někdy tragické osudy a historii."

Vystavené dětské kresby se Lence Šmerdové zdály půvabné: " Na první pohled je vidět, co malovali kluci, co malovaly holky, každé to ztvárnění je osobité. Líbí se mi moc. Mám tam svého favorita a věřím, že nebude rychle prodaný a že si ho v dražbě budu moci pořídit."

Generálka Šmerdová upřesnila ke svému poslání na akci, že Vojenský fond solidarity byl založen s cílem pomáhat v tíživých situacích vojákům, kteří plní náročné úkoly doma a v zahraničí a v neštěstí, které může padnout na kohokoli, se jim a jejich rodinám snaží alespoň touto cestou ulehčit. V současné době pečují o 23 sirotků po vojácích padlých při výkonu služby.

Pro fond solidarity se díky aukci výtvarných děl žáků vybralo kolem 5,5 tisíce korun. Generálce Šmerdové se nakonec podařilo vydražit vítězný obrázek celé výstavy, pocházel od žáka z petrovické základní školy.