VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na seznamech gymnázia jsou jména dětí, jejich rodičů i prarodičů

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – V budově sedlčanského gymnázia se v sobotu potkávalo několik generací studentů. Od otevření gymnázia uplynulo sedmdesát let, za tu dobu složilo úspěšně zkoušku dospělosti 3700 studentů. Takováto bilance byla pořádným důvodem jak ke vzpomínání, tak i k přiblížení současnosti. Na chodbách byly rozmístěny stovky historických fotografií a dokumentů, tabla všech ročníků, na nástěnce se zaskvěla také jména nejúspěšnějších absolventů. Současní učitelé se ale také mohli pochlubit studijními a sportovními úspěchy mladých a jejich reprezentací v národních i mezinárodních soutěžích.

8.10.2017
SDÍLEJ:

V sedlčanském gymnáziu se v sobotu potkávalo několik generací studentů. Škola si připomínala 70 let od svého založení.Foto: Marie Břeňová

Na narozeninové oslavě nechyběla Růžena Divišová, která před sedmdesáti lety jako vůbec první v historii této střední školy složila maturitu. „Na potítku jsem trému necítila, maturitní zkoušky jsem se nebála, ale samé jedničky jsem na vysvědčení nedostala, to ne,“ řekla nám s úsměvem. Celý život zasvětila učitelskému povolání. „Šla jsem učit hned po maturitě. Bylo málo učitelů, a tak školní inspektor nás asi dvanáct doporučil na kantořinu a všechno, včetně umístění do škol, zorganizoval. Vysokou školu jsme si později dodělávali všichni dálkově,“ zavzpomínala. Z profesorů nejvíc obdivovala Růžena Divišová profesora Jiřího Tywoniaka. „Jeho hodiny byly velmi zajímavé. Byl to hodně vzdělaný a hodný člověk,“ podotkla.

Jména učitele dějepisu a zeměpisu Tywoniaka, bývalých ředitelů Františka Čejky a Jiřího Páva a matikářky Jany Hruškové zaznívala mezi pamětníky zřejmě nejčastěji. Zmínila je i Hana Kutilová, která na škole studovala v letech 1968 až 1972. „Škola mi dala všechno, orientaci, vzdělání. Jsem hrdá, že jsem její absolventka.

K úspěšným absolventům školy, ale těm mladším, patří například Josef Bartoš. „Pocházím z Hrachova. Maturoval jsem v roce 2003. Jsem přesvědčen, že sedlčanské gymnázium je společně s obchodní akademií nejlepší střední školou minimálně ve středních Čechách. Velmi dobře nás připravila na další studia. Konkrétně já jsem vystudoval medicínu v Praze. Po dvou letech práce v Čechách jsem odešel do Německa. Jsem tam jako lékař velmi spokojený, ale v Čechách je medicína také na dobré úrovni. Finanční ohodnocení je ale tam, jak víme, vyšší,“ poznamenal. Na vysokou úroveň vzdělávání na gymnáziu nedá dopustit ani jeho spolužačka Eva Ženíšková, profesí porodní asistentka „Pocházím z Kamýku nad Vltavou. Můj otec i bratr jsou také absolventi zdejší školy. Pro mě gympl představuje nejlepší léta mého života. Kéž by šel čas vrátit,“ zasnila se.

Ředitel školy Radomír Pecka připomněl, že škola s názvem Státní reálné gymnázium Dr. Františka Drtiny byla založena 26. října 1947. „Jméno doktora Drtiny upadlo téměř v zapomnění. Byl rodákem z Hněvšína, což je dnes součástí obce Chotilsko, se proslavil na přelomu 19. a 20. století jako významný český politik, filosof a pedagog. Usiloval o prosazení metody moderního způsobu vyučování, výchovy dětí stejně jako o zvyšování odbornosti budoucích učitelů,“ řekl mimo jiné ve svém projevu Pecka. Uvedl, že založení školy dalo před lety příležitost nadaným lidem v blízkosti jejich domova. „Sedmdesátka v životě člověka je spojována s moudrostí, vyrovnaností a bilancováním. Naše zážitky si spojujeme s lidmi, které máme rádi. Nejinak je tomu v příběhu naší školy…“


Připomněl také, že zřizovatelem školy je Krajský úřad Středočeského kraje, do Sedlčan přijeli za kraj konkrétně popřát k výročí Jan Skopeček a Radek Coufal. Ředitel jako zajímavost poznamenal, že bývalým žákem školy je také Jan Mareš z Vysoké školy chemicko technologické v Praze. „S touto školou jsme uzavřeli partnerství a jsme od letošního školního roku její fakultním gymnáziem.“
V tělocvičně po slavnostním zahájení dostal prostor sportovní a hudební program – návštěvníci mohli sledovat aerobic, zumbu, floorbalové utkání, zaposlouchat se do hudebního dárku v podání Blue Orchestra nebo Patrika Stoupy a dalších účinkujících.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

8.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení