Na narozeninové oslavě nechyběla Růžena Divišová, která před sedmdesáti lety jako vůbec první v historii této střední školy složila maturitu. „Na potítku jsem trému necítila, maturitní zkoušky jsem se nebála, ale samé jedničky jsem na vysvědčení nedostala, to ne,“ řekla nám s úsměvem. Celý život zasvětila učitelskému povolání. „Šla jsem učit hned po maturitě. Bylo málo učitelů, a tak školní inspektor nás asi dvanáct doporučil na kantořinu a všechno, včetně umístění do škol, zorganizoval. Vysokou školu jsme si později dodělávali všichni dálkově,“ zavzpomínala. Z profesorů nejvíc obdivovala Růžena Divišová profesora Jiřího Tywoniaka. „Jeho hodiny byly velmi zajímavé. Byl to hodně vzdělaný a hodný člověk,“ podotkla.

Jména učitele dějepisu a zeměpisu Tywoniaka, bývalých ředitelů Františka Čejky a Jiřího Páva a matikářky Jany Hruškové zaznívala mezi pamětníky zřejmě nejčastěji. Zmínila je i Hana Kutilová, která na škole studovala v letech 1968 až 1972. „Škola mi dala všechno, orientaci, vzdělání. Jsem hrdá, že jsem její absolventka.

K úspěšným absolventům školy, ale těm mladším, patří například Josef Bartoš. „Pocházím z Hrachova. Maturoval jsem v roce 2003. Jsem přesvědčen, že sedlčanské gymnázium je společně s obchodní akademií nejlepší střední školou minimálně ve středních Čechách. Velmi dobře nás připravila na další studia. Konkrétně já jsem vystudoval medicínu v Praze. Po dvou letech práce v Čechách jsem odešel do Německa. Jsem tam jako lékař velmi spokojený, ale v Čechách je medicína také na dobré úrovni. Finanční ohodnocení je ale tam, jak víme, vyšší,“ poznamenal. Na vysokou úroveň vzdělávání na gymnáziu nedá dopustit ani jeho spolužačka Eva Ženíšková, profesí porodní asistentka „Pocházím z Kamýku nad Vltavou. Můj otec i bratr jsou také absolventi zdejší školy. Pro mě gympl představuje nejlepší léta mého života. Kéž by šel čas vrátit,“ zasnila se.

Ředitel školy Radomír Pecka připomněl, že škola s názvem Státní reálné gymnázium Dr. Františka Drtiny byla založena 26. října 1947. „Jméno doktora Drtiny upadlo téměř v zapomnění. Byl rodákem z Hněvšína, což je dnes součástí obce Chotilsko, se proslavil na přelomu 19. a 20. století jako významný český politik, filosof a pedagog. Usiloval o prosazení metody moderního způsobu vyučování, výchovy dětí stejně jako o zvyšování odbornosti budoucích učitelů,“ řekl mimo jiné ve svém projevu Pecka. Uvedl, že založení školy dalo před lety příležitost nadaným lidem v blízkosti jejich domova. „Sedmdesátka v životě člověka je spojována s moudrostí, vyrovnaností a bilancováním. Naše zážitky si spojujeme s lidmi, které máme rádi. Nejinak je tomu v příběhu naší školy…“


Připomněl také, že zřizovatelem školy je Krajský úřad Středočeského kraje, do Sedlčan přijeli za kraj konkrétně popřát k výročí Jan Skopeček a Radek Coufal. Ředitel jako zajímavost poznamenal, že bývalým žákem školy je také Jan Mareš z Vysoké školy chemicko technologické v Praze. „S touto školou jsme uzavřeli partnerství a jsme od letošního školního roku její fakultním gymnáziem.“
V tělocvičně po slavnostním zahájení dostal prostor sportovní a hudební program – návštěvníci mohli sledovat aerobic, zumbu, floorbalové utkání, zaposlouchat se do hudebního dárku v podání Blue Orchestra nebo Patrika Stoupy a dalších účinkujících.

Marie Břeňová