Dlouholetí doktoři, kteří v menších městech a obcích měli své ordinace, pomalu odcházejí do důchodu a jejich nástupci se často hledají jen velmi těžko. V současné době se na odchod do penze připravuje rožmitálský lékař Zdeněk Nevrkla, který dlouhá léta pomáhal ve své ordinaci rožmitálským občanům a nyní se rozhodl ukončit svoji lékařskou praxi.

V září se tato informace mimo jiné objevila v městském zpravodaji s tím, že končící lékař si za sebe našel náhradu v podobě kolegy Aliho Faisala, lékaře s dlouholetou praxí v Mošnově. Nicméně o pár dní později se na webu města objevila informace, že město hledá praktického lékaře pro dospělé do zavedené ordinace ve zdravotnickém středisku, neboť nástupce si převzetí ordinace rozmyslel, jak situaci komentoval na sociálních sítích vedoucí městského kulturního střediska František Žán.

V současné době je v Rožmitále situace taková, že současný praktický lékař už za sebe náhradu má. „Město vybralo asi čtyři nástupce, z nichž si pan doktor jednoho vybral. Vzhledem k tomu, že Zdeněk Nevrkla bude ordinovat do konce letošního roku, počítáme, že jeho nástupce by začal v lednu 2019,“ uvedl rožmitálský starosta Josef Vondrášek.

Marné hledání

Naopak menší obce jako například Milín nebo Kamýk nad Vltavou sháněly tři roky nástupce dětských lékařů a bohužel marně. Vybavená, ale opuštěná ordinace zůstala například v Milíně poté, co odešel do důchodu dětský lékař Jaroslav Čermák. Dočasně pak za malými pacienty do obce dojížděla pediatrička příbramské nemocnice Lenka Svobodová.

Bohužel do dneška se v Milíně pediatra sehnat nepodařilo. „Obsazení ordinace dětského lékaře jsme už vzdali. Za tu dobu si situaci rodiče vyřešili sami a i vzhledem k tomu, že jsme blízko Příbrami, tak už ani pediatra hledat nebudeme,“ konstatoval milínský starosta Pavel Nekl s tím, že prostory pro ordinaci už obec stejně pronajala k jiným účelům.

Podobně je na tom i Kamýk nad Vltavou, kde také už na hledání pediatra rezignovali. Posledním dětským lékařem byl Karel Staněk. „Pediatra jsme hledali jak s pomocí zdravotních pojišťoven, tak s pomocí Středočeského kraje a dalších institucí, ale marně,“ řekl starosta Petr Halada.

I v Kamýku situaci rodiče řeší dojížděním za lékaři buď do Příbrami, nebo Sedlčan. Obec se rovněž už nebude pokoušet lékaře získat. „Lidé už si našli své lékaře jinde a pokud by se nám podařilo pediatra pro Kamýk získat, tak by asi dlouho a obtížně získával klientelu,“ dodal Petr Halada s tím, že jiná situace by byla, kdyby přebíral zavedenou ordinaci.

Pomoci nemůže v současné době ani příbramská nemocnice. „V současné době pomáháme zajistit služby pediatra pouze v Dobříši. Bohužel jinde na tyto služby nemáme ani kapacitu lékařů,“ vysvětluje možnosti příbramské nemocnice její mluvčí Martin Janota.

Navíc odborná lékařská veřejnost se netají s tím, že mladé lékaře venkovská kariéra netáhne, protože v oboru nemají šanci na kariérní postup. Navíc po šestiletém studiu pro začínající tříletou lékařskou praxi nemají peníze.