Jako v uplynulých ročnících je i letos hlavním bodem programu přehlídka originálních a vtipných plavidel. Zapojit se může úplně každý, stačí k tomu postavit jakékoli plavidlo bez motoru. „Všechna plavidla jsou něčím originální a určitě každé něčím upoutá. Mně osobně loni přišlo nejoriginálnější lešení se zedníky nebo ponorka. Jinak jsme na vodě mohli vidět bludičky, kosmonauty, Mrazíka i obrovské auto,“ zavzpomínala na loňský ročník jedna z organizátorek Dáša Nesvedová.

Součástí Neckiády je i soutěž Přejdi lávku. „Na lávku se vydá vždy tak kolem deseti až patnácti odvážlivců. Vyhrávají ti, kteří ji přejdou v nejrychlejším čase. Na lávce jsou vždy nějaké překážky, loni museli soutěžící přejít překážky na lávce s kufrem v ruce, deštníkem a ploutvemi na nohou. V minulých ročnících zase soutěžící bojovali při přechodu s "piráty", kteří se je snažili shazovat dolů. Ceny pro vítěze ale stojí za to,“ poznamenala Dáša Nesvedová.

Letos nově organizátoři vyzývají návštěvníky, aby v sobotu přišli v námořnickém pruhovaném triku. Chtějí tak společně kolem řeky vytvořit stylovou atmosféru a vylosovaní účastníci mohou vyhrát hodnotné ceny. „I když lákáme na možnost výhry, ta přeci jenom není to nejdůležitější. Nejde o výkony, ale o to, abychom se společně pobavili a strávili se svými rodinami, přáteli a sousedy příjemné odpoledne. Život na malém městě bude takový, jaký si ho pro sebe uděláme a právě Neckiáda je jedna z akcí, která ho může oživit, zpříjemnit a udělat atraktivnějším,“ zdůraznili pořadatelé.

V průběhu odpoledne je v areálu kluziště připraven zajímavý doprovodný program pro děti i jejich rodiče – tvořivý stánek Rodinného centra Pampeliška, skákací hrad, trampolína, občerstvení. Divadlo KaKá zahraje od 16.30 hodin dobrodružnou pohádku Děti moře.

Na večerní a noční Punkovici vystoupí čtyři kapely. Podle jakých kritérií je organizátoři vybírali? „Chtěli jsme různé podoby punku, takže jsme pozvali klasiky a punkové matadory E!E. Dále pak budějovický irish-punk Pirates of the Pubs, mladý, svižný a drzý punk-garage-rock od The Oxx a trojlístek českých kapel doplní francouzská ska parta Beer Beer Orchestra. Celá akce může nést podtitul Setkání českého číra s francouzských kohoutem,“ uzavřela se smíchem Dáša Nesvedová.