Přestože si diváci slunečné počasí nemohli vynachválit, rybářům evidentně pochmurná podzimní atmosféra při výlovu schází. Potvrzují to i ti z Rybářství Lnáře.

„Nemáme vodu, rybníky jsou zapadlé, hlavně ty, co nejsou na potocích. Nepršelo tu jak dlouho, vždyť ani houby zde nerostou jako jinde. Hladina rybníků je nižší o půl metru, někde o metr. To není pro ryby dobré. Větší šanci při lovu mají kormoráni, takže i proto jsou větší ztráty,“ říká Petr Vávra z uvedeného rybářství, jehož desetihektarové rybníky jsou nyní na třetinové vodě.

S výlovy se pořádně začne až v polovině měsíce. Na rybník Kostelník se rybáři ze Lnářů vrhnou 16. října, pro veřejnost zajímavé Bělčický a Metelský rybník vyloví 24. a 26. října.

Předem už je podle Petra Vávry jisté, že bude málo násady. Přesto by ale ani počasí letos nemělo cenu vánočních kaprů zvýšit. Jestli ale ryby kvůli nižší produkci podraží, zatím Petr Vávra nechce předvídat. „Musíme počkat na konec výlovů,“ říká k tomu rybář. 

Co se týká cen, čekají rybáři až na konec výlovů. „Pokud ceny nezůstanou stejné, podraží jen minimálně. Většinou se srovnávají s tržními v Německu,“ poznamenal rybář.

Jedním z prvních na Příbramsku byl sobotní výlov Sadoňského rybníka v Rožmitále. Baboletní počasí vylákalo na zajímavou podívanou stovky lidí.

Rybáři zvládli dva zátahy, při nichž byly ve svém živlu především děti s malými podběráky, které rybáře upozorňovaly na zapomenuté kapry a dělaly vše pro to, aby neuniklo vůbec nic.

Na programu bylo myslivecké troubení s ukázkami vábení jelenů a výcviku loveckých psů, své umění předvedl sokolník. Znalosti o lese pomohli prohloubit odborníci z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze. Samozřejmostí byly rybí a zvěřinové speciality. Akci podkreslila hudbou Toulavá kapela Josefa Janouška.

Pořádným důvodem k přípitku bylo slavnostní pasování do rybářského cechu. S vodou politým pozadím odešel například starosta Jinců Josef Hála, rybářka Marie Šourková z rožmitálské místní organizace, která zaznamenala v letošní rybářské sezoně velký úspěch. V soutěžních žebříčcích v kategorii žen získala své prvenství nejen ve Středočeském kraji, ale také v Plzeňském a Ústeckém.

Pasování se dočkala i malá rybářka Nelinka Möllerová, která trpí nevyléčitelnou nemocí svalů. Rybáři se dívce začali skládat na nový invalidní vozík.