Je to porucha hybnosti na podkladě poškození mozku, tedy centrální nervové soustavy. Projevuje se opožděním motorického vývoje, hrubé motoriky, jemné motoriky, později se vyvíjejí charakteristické obrazy postižení včetně poruchy řeči, s častými deformacemi vývoje hybnosti.

Rehabilitace i alternativní léčba

„Zlatuška se vyvíjela s celkovým opožděným vývojem a nikdo nedokázal vyslovit pokračující vývoj. Spíše lékaři upozorňovali na zhoršující se, či stejný stav. Hledala jsem stále nějaká řešení a pátrala a hlavně věřila, že je cesta, jak své dcerce pomoci. Po různých rehabilitacích a cvičeních se stav nezlepšoval. Naopak jedno období to vypadalo, že se Zlatušky stav nezlepší. Bylo mi řečeno, že ať počítám i s tímto výrokem: „dítě tzv."ležák" s mentální retardací," stálo v dopise maminky Zlatky Praisové.

Rodina se proto rozhodla využít i jiné rehabilitace, alternativní medicínu a podobné terapie. „A Zlatuška začala v roce a půl opět lépe dýchat a prospívat, a to díky hipoterapii, kontaktu s koněm," dodala maminka Zlatky.

Situaci tehdy neulehčil rozpad manželství, matka zůstala s dvěma dětmi sama.

Dnešní diagnóza zní: spastická forma-tetraparesa. Zlatka absolvovala další rehabilitace jako je rehabilitační pobyt v Piešťanech a Praze.

„V současné době je ji třináct let, vzdělává se pod Asociací domácího vzdělávání, je to stále radostná a veselá dívka, která rozdává úsměv na tváři. Každý den cvičíme, masírujeme a průběžně, když jsou finance, jezdíme na různé terapie, které snad pomohou," uzavřela Zlatka Praisová.

Kapela vystoupí bez nároku na honorář

Nadace proto v květnu pořádá koncert kapely Divokej Bill. Ta bude podle zakladatele nadace Tomáše Bezoušky vystupovat bez nároku na honorář. Hostem večera bude příbramská kapela Origami. „Celý výtěžek půjde těžce nemocné Zlatce Praisové, která trpí mozkovou obrnou. Pořádáním akcí ale naše činnost nekončí. Rodiny s nemocnými dětmi pravidelně navštěvujeme a zjišťujeme, v jakých podmínkách žijí a především jakým způsobem bychom mohli ještě pomoci," dodal Bezouška.

Občanské sdružení Chci pomoci navazuje na úspěšnou spolupráci v projektu Příbram pomáhá Kubíkovi. Tomáš Bezouška se v předchozím projektu angažoval jako zástupce Kubíka Skotnici a spolu s jednotlivci a firmami z příbramského regionu pomohli vrátit se malému chlapci zpět do života. Akce byla úspěšně zakončena, když byla Kubíkovi transplantována ledvina ve Fakultní nemocnici v Motole.